zaman çarkı

fantastik edebiyatın en büyük eseri. toplamda 14 cilttir. 13. cilt dünyaa ve tr de yayımlanmıştır. 14. cilt yazılmaktadır. serinin yazarı robert jordan 3 sene önce ölmüştür. ailesi yazarın yerinde yeni bir yazarı görevlendirmiştir. yeni yazar rh ın notları ve taslaklarıyla 12. ve 13. kitabı yayınlmıştır.
otoriteler tarafından yüzüklerin efendisini bile gölgede bırakan bir seri olarak tanımlanmıştır. bir lotr hayranı olan ben de bu fikre katılmaktayım. binlerce binlerce sayfa okudum. her kitabın sonu gelmemesi için elimden geleni yaptmı. ama tabiki bitiyor zira heyecandan duraksız okuyorsunuz.
şiddetle tavsiye edilir.
büyük bir hevesle tüm harçlığımı feda edip altı kitabını aldığım fakat beni çok büyük hayal kırıklığına uğratan fantastik seridir. o kadar çok yorum okudum ki şunlar gibi:
"en iyi fantastik seri" , "tolkien'i tahtından indirdi", "dünyası çok zengin", "karakterleri çok derin" diye, beklentim tavan yaptı yani doğal olarak. ilk kitabını süründürdüm resmen. "az sık dişini güzelleşecek", "aslında güzel ben havamda değilim herhalde" diye diye üç ayda bitirdim. sonu biraz gaza getirdi ikinciye başladım hemen. o gazla yarısını okudum ama ı ıh, dayanamadım. ne a song of ice and fire gibi ciddi, ne lord of the rings gibi epik, ne dragonlance gibi klasik. karakterler tabiri caizse kezban, okurken illallah ettiriyor. betimlemeler gereksiz uzun. a song of ice and fire'ın dördüncü kitabı favorim düşünün bana bile uzun. bir de pat diye hikayeye yeni bir ırk giriyor, yeni bir düşman çıkıyor. ya insan biraz altyapısını hazırlar.
neyse sözlük, doluyum işte. yine de bir ara gaza gelip tüm kitaplarını okumayı planlıyorum. kan ve küller!