zebellah gibi taklidi olması nedeniyle taklit muamelesi gören markalar

piyasada çok fazla taklidi olması nedeniyle orjinalini de kullansanız taklit kabulü gören markalardır. tabi çok ince nüanslarla orjinalini anlayanlar olabilir efenim. e bir de muhit önemli kalkıp caddede nişantaşında falan bu iddia komik olabilir.

aklıma gelenler:

d&g
louis vuitton
michael kors
calvin klein
markanın orjinalliğini yansıtan onu kullanan kişidir.adam çakma olduktan sonra üstündeki orijinal olsa ne fayda.madem o kalibrede değilsin o ürünü kullanma.böylece anlayan olunca da komik duruma düşmezsin.taklit ürün kullanacak kadar özenti insanları anlamak zor. kendi benliğinizde kimin hayatını yaşamaya çalışıyorsunuz.
"taklitler aslını yaşatır aptal olmaaağ"
taklit ürünlerle başa çıkamayan bazı markalar bu durumdan kendi sahte ürünlerini piyasaya sürerek çare aramışlardır denebilir. öyle ki, bazı markalar gerçekten de sahte ürünler sunmuştur piyasaya. bazıları sadece “original fake” ibaresiyle duyurmuştur ürünleri, baskılar vs taklit havasındadır ama ürün kalitesi aynıdır. bazılarında herşey sahtedir.

aslında bu akımın bir sebebi de zara ve h&m gibi markaların başını çektiği “fast fashion” ve haliyle hızlı tüketime dikkat çekmektir. bu yüzden, vetements dhl t-shirt’ü koleksiyonuna koymuştur geçen sene. çünkü birçok ürün daha üretilmeden ön siparişte tükenmektedir. gerçekte üretilmeyen ürün çoktan tükenmiştir.

ayrıca, kimileri bu durumu “normcore” akımıyla da ilişkilendirir.

gucci’nin kendi taklit t-shirt’ünü şu adreste bulmak mümkün:
https://www.harveynichols.com/brand/guc...

benim de yakından takip ettiğim ama fiyatları nedeniyle uzaktan baktığım vetements için taklit eden marka bile bi anlamda markalaşmıştır ve “vetememes” olarak bilinir. vetements için şunu söyleyeyim, balenciaga’nın şu anki tasarımcısı da vetements grubunda yer alır. ve benzer etkileri balenciaga’da da görmek mümkündür. ikea’nın çantasının bir benzerini binlerce dolara almak mümkündür. ne diyordum, vetements vetememes ile başa çıkamayınca, kendi taklit ürünlerini satmıştır:
https://www.google.com.tr/amp/s/www.wma...