zen ve motosiklet bakım sanatı

kitabın adına aldanıp, teknik motor kitabı olduğunu düşünmeyin.otobiyografi ve felsefi deneme türlerinin sınırlarını genişleten; bütün bir akılcılık geleneğini sorgulayan kült bir kitaptır. bir adamın oğlu ve iki arkadaşıyla yaptığı uzun motosiklet yolculuğundan oluşuyor. yolcular, metalik-plastik yalnızlıkların hüküm sürdüğü, özdeki çirkinliklerin yapay bir stil cilasıyla kapatılmaya çalışıldığı; bu stilize insanlar ve ilişkilerle dolu bir hayatın yaşandığı kentten,dağlara,oradan da okyanusa varıyorlar. bu varışta da bir iç yolculuk anlatılıyor. *
motor basıp gitmektir ağır düşünceleri ardında bırakmacasına... itlikten, uğursuzluktan arınmış serseriliktir. kopup dağıtmaktır (yine de olabildiğince dikkatlice). kitapla, felsefe ile bende bağdaşmaz.

bağdaştıranlar da can dosttur... ne de olsa aynı asfalta düşüyoruzdur.

görüşlerin, yaklaşımların farklı olması düşmanlık doğurursa biz hala insan olamamışızdır. hayır, hayvan da değilizdir. sadece ataerkil tiplerdenizdir.

hava sıcakken gazlayalım derim. isteyen yan çantasında getirir kitabını, bakarsın yollar kesişir; bir paylaşım olur, bize de öğrenmek düşer.