10 ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçimi

alın devleti tepe tepe kullanın demenin halkın oylarına sunulmuş hali.
3 aday da hayal kırıklığıdır. biri kürt faşisti olduğu halde türkiye'ye cumhurbaşkanı olma hayali peşinde, diğeri türkiye'de 10 yıldır neler yaptığı ortada, bir diğeri de nerden çıktığı belli olmayan ne milliyetçi, ne solcu, ne islamcı, ne olduğu belirsiz. yine de oyumu kullanacağım elbette.
erdoğan'ın kazanacağı seçimdir
erdoğanın karşısındaki en güçlü adayın desteklenmesi gereken seçimdir. chp de mhp de fedakarlık yapmış işte. maksat ikinci turda tayyipten oy çalacak adayı bulmaktı. eldeki imkanlar bu.
keşke adayları da halk belirlese idi diye ah çektiğim seçim. zor belki ama imkansız değil. bilmem imkansız mı. herkes kendi adayını yazıp sandığa atsın veya onun gibi bişey işte.
efendimiz kıymetlimiz khaleesi yi destekleyeceğim seçimdir afişleri de hazır.


https://www.facebook.com/issizler/photos/a.122115951167600.9911.121360761243119/728159983896524/?type=1&theater

https://www.facebook.com/issizler/photos/a.122115951167600.9911.121360761243119/715199368525919/?type=1&theater
rte'nin reklam filmi yine ysk'dan geçemedi. ezan sesi, namaz kılan kadın gibi görsellerin toplumun dini duygularından faydalanmak olduğunu açıklayan kurul reklam filmini yasakladı. tabi hemen editli olanı televizyonlara verilmiş olmalı ki, her reklam zamanında mutlaka 2 kez yayınlanıyor.
oy kullanmayacağım seçimdir.
bu seçimin en başarılı ismi şüphesiz selahattin demirtaş oldu.en başarısız ekibi ise mhp chp oldu.aslında her şey çok açık bir insanı aday çıkarıyorsanız o insan parti tabanınıza hitap etmeli ve belli bir siyasi karizması olmalı.rte dediğimiz insan parti tabanı desteği ve karizması şüphe götürmez derecede iyi.selahattin demirtaş ise part geleneğini bozmadan çok iyi bir seçim çalışması yaparak oylarını neredeyse ikiye katladı.siz ihsanoğlu gibi siyasette aktif olmayan birini parti tabanınızın düşüncelerini dikkate almadan getirirseniz sonuç böyle hüsran olur işte.artık olan oldu ve türkiye sözde cumhurbaşkanı özde başkanını seçti hepimize hayırlı olmasını çok isterdim ama bu kendimizi kandırmak olur zira ak parti zihniyetini tanıyoruz
sosyal medyada tatile giden/tatilde olan insanlara bu kadar aşırı tepki verilmesine pek anlam veremiyorum şöyle ki : oy vermek için 1 saat uzaklıktaki doğup büyüdüğüm nefret ettiğim şehre gittim 1 oy 1 oydur mantığıyla-ki gerçekten yolculuklardan nefret eden birisi olarak o 1 saat bile bana fena geldi. insanlar tatile gitmiş, oy vermeye dönmemiş. dürüst olayım, ilk düşününce aynı herkes gibi bende kızıyorum, ben kalkıp gidebiliyorsam sende gitmelisin, bu ülke için ileriye dönük adım atmada bi tuğla da sen koymalısın-tabi eğer bir fark yaratmak-şu içinde bulunduğumuz bitmek bilmez rezaletten çıkmak istiyorsan. ama sonra şu da aklıma geliyor, bu insanlar kalkıp gelse oyunu verse bile, diğer iki aday zaten hiçbir biçimde çoğunluk oyu alamayacaktı, ikinci oturuma kalınsa bile bir şekilde her zamanki gibi artık ''trafoya kedi girdi' mi olurdu, yanan-saklanan oylar mı çıkardı bilemem. marttaki seçimlerde bunun benzeri olayları, yeniden sayım yapılan-yapılmayan yerleri gördük. zaten seçmen sayısıyla basılan oy pusulası arasındaki 18 milyonluk fark ve sonuçta ortada. bu seçim layığıyla yerine gelseydi, diğer iki adaydan biri kazansaydı bile yine iktidar bi şekilde bunu lehine çevircekti, bunu birçok seferde gördük.

siyasetten çok anlayan, ilgilenen birisi değilim çünkü dürüst olayım, benim gözümde siyaset denilen şey aynı güç-,iktidar oyunu farklı güç açlığındaki yırtcılar. yeni seçilecek kişi öyle bizi aydınlığa çıkaracak, refaha erdirecek biri olmayacaktı. bu fazla ütopik bir düşünce. tabi ki doğru-en azından son 12 yıldır yaşanan şu lanet zamanları belki bir nebze de olsa geride bırakabilirdik sonuç eğer farklı olsa, en azından 12 yılda 20-30 yıl geriye gitmez, böyle de hak hukukun yalan olduğu bir ülkeye dönüşmezdik.

uzun lafın kısası beni en çok şaşırtan, gerçekten bu seçimin hukuka uygun, gerçekleri yansatan, ''sonunda kurtulduğumuz'' bir hareket olacağına inananlar, artık ne kullanıyorlarsa gerçekten hayalgüçleri düşündüğümden de geniş. dürüst olalım, yine bir şekilde kumpaslarla oylar değişicekti, her seçim dönemi bunları görüyoruz.ki zaten benim de içinde bulunduğum çoğunluğun adayının ne partisiyle ne seçmeniyle uyumu ortada, ortak bir taban yok, oysali demirtaşa bakarsak adam oylarını ikiye katladı, seçim boyunca nasıl bir politika izledi. haklı gördüğümden değil ama tatildeki insanları böyle günah keçisi ilan etmek biraz bana suçlayacak birilerini bulma, cadı avı gibi geliyor.
artık akp deyince aklımıza rte gelmeyecek, artık tarafsız bir cumhurbaşkanımız var. %52 için hayırlı olsun.
rte' nin paralel zımbırtısıyla savaşına ortak olmak istemeyip ei'yi eleyen, abdullah öcalan 'nın uzantısı olan sd'yi bünyesi kaldırmayanların derin bir imtihan sonucu atlattıkları gündür. *

*yukarıdaki tanımlama "aklı selim" kişiler göz önüne alınarak yapılmıştır.
içimde umuda dair tek tohum bırakmayan seçimdir.
erdoğan genel seçim havasına büründürdüğü yerel seçimi ile cumhurbaşkanlığı seçimi arasında oylarını sadece e 200 bin kadar arttırmıştır. hele hele yurt dışından gelen oylarda tam bir hezeyana uğramıştır. ama şunu söylemek gerekir ki kitlesini nasıl kontrol etmesi gerektiğini ve stratejiyi iyi bikmektedir.

gelelim çatıya. çatı gerçektende çökmüştür. özellikle yazın oy oranlarının düşeceğini, daha doğrusu katılımın azalacağının hesabını yapamamıştır.ihsanoğlu iyi bir bilim insanı ve akademisyen olabilir ama erdoğan gibi politik yapamalaması pek kimseye inandırıcı gelmemiştir. hatta ittifakın 6 ay önce aldığı oy oranı ile şimdiki oy arasındaki büyük farklar ortadadır. seçimde chp'nin sol kimliğini terk etmesi ona çok oy kaybettirmiş görünmesede bundan sonra itibar olarak gün be gün kaybedeceği ortadadır. mhp ise başı boş kurtlarının artık kontrol edemektedir. terör, türklük gibi kavramlarda maksimum hassas seçmenini erdoğanın jeopolitik manipülasyonlarına resmen bırakmıştır.

bu seçimin asıl kazanan tarafı selahattin demirtaş ve hdp dir. kürt merkezli politikalarını; özgürlük ve hak temelinde türkiyeye yayıp oylarını 2 kata yakın arttırmışlardır.

kısacası erdoğan'ın çocukken evciliğini süsleyen köşk onun olmuştur. çatlak seslerin yükseldiği partisindeki krizi yönetmek yerine zirveye yerleşmiştir. bundan sonraki süreçte artık partisi dağılır mı, yoksa devlet başkanlığına dayatıp anayasayı daha da siker mi bilinmez ama artık türkiyenin halk oyu ile seçilen ilk cumhurbaşkanıdır.
-- 10 ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kafaya takılan sorular -- *

aslında ekmel beyi aday çıkarmak mantıklıydı, erdoğan'ın oyları hep din üzerinden kazandığı düşündük, öyle bir izlenim bırakmıştı. ekmel bey erdoğan'ın din bilgisini yirmi beşe katlar ve daha rütbeli. 10 sene islam işbirliği teşkilatı'nda genel sekreterlik yapmış bi adam. sadete gelirsek, millet erdoğan'a din için oy veriyor olsaydı, ekmel bey başa geçerdi. gerçi oy vermeyen 15 milyon insan var doğrusu.
tahmin ettiğim biçimde sonuçlanmış kurgudur. seçim bahaneydi, tezgahlar şahane! bu benim sandığa son gidişimdir. bunu da buradan kamuoyuna duyurmak isterim. bir daha oy kullanıp salak yerine konmayı, irademin paspas edilmesini, bu iğrenç tezgaha malzeme olmayı istemiyorum.
arkasında çene ishali olmuş, oy vermeyenleri vatan haini ilan eden, ekmeleddin e oy verince vatanı kurtardığını zanneden, son seçimlerden sonra hala bu işin dayatma adaylarla yada oy vermeyle olmayacağını kavrayamamış, ne kendi oy verdiği adamı ve ne de onun siyasi amacını çözebilmiş, chp yi hala solcu muhalafet partisi zanneden, en çok satanlar listesinin dışına çıkmadan kitap okuyarak cahilliğinden kurtulabileceğini sanan, kendini kuran okumadan müslüman, nutuk okumadan atatürkçü ilan etmiş birçok insan bırakmış seçimdir.

not: oy kullanmadım ve vicdanım çok rahat.
insan bazen hayret etmiyor...
rte:17.982.879
ekmeleddin: 12.842.085
oy kullanmayan: 18.322.234
tebrikler türkiye !
rte: 20,842,495
ekmelddin: 15,455,929
selo: 3,909,852

kullanılmyan oy: 14,794.685 *bu da chpnin üstün başarısıdır. yine yıllardır yaptığı gibi erdoğan a çalışmıştır. tebrikler chp!
  • /
  • 2