10 sene vadeli kredi çekip ev almak

sevgili ev sahibimin ve çevremde bir çok insanın yaptığı iş.ev sahibi 10 sene boyunca kendi evinde oturamayacak çünkü benim verdiğim kiranın üzerinin tamamlayıp kredisini ödüyor.söylediğine göre 100 bin liraya karşılık 150 bin lira bankaya geri ödeyecek.50 bin lira faiz ödeyeceği evin ise yan komşunun işerken bile sesinin geçtiği duvarları var.sadece o değil etrafımda ki onlarca insan da böyle.ay şekerim kira ödeyeceğime kredi çeker kredi öderim diyerek savunurlar.fakat hiç düşünmezler özel sektördesin her an için kapının önüne konabilirsin.süper bir insan değilsin hasta olup yatalak olur ödeyemezsin.
çocukların geleceği için derler fakat çocuklarına adam gibi eğitim ve diğer imkanları sunacakları paraları her ay bankaya ödersin.hesap yapmaktan sineğin yağını çıkarmaya çalışırsın.hiç bir sosyal aktiviten kalmaz.sinemaya dahi gidemezsin hafta sonları aileni alıp avm gezersin.ama sadece bakarsın borcundan dolayı istediğin her hangi bir şeyi alamazsın.çocuğunun istediği kitabı bile alamayan adamlar var.
hükümetin yaptığı borçlandır köle yap sistmi takır takır işliyor.aman istikrar bozulmasın diye akp düşmanları bile çatır çatır evet mührünü basıyor pusulaya.çünkü biliyor ki en ufak bir siyasi krizde ekonomi tepe taklak olup borçlar tavan yapacak.bu sistem taki bir kriz patlak verene kadar böyle devam edecek.emlak balonu şiştikçe şişiyor bankalar yoldan geçene kredi vererek tayip amcalarını desteliyorlar.
bizim salak milletimizde gerizekalı ev sahiplerine ve bankalara bir ömür boyu dört duvarla çevrili hava boşluğu için köle oluyor.ya ben mülk düşmanı asi salak bir ibneyim yada bu millet çok zeki çözemedim.
hayatını düzene sokmuş ve o düzende yaşamaya devam edecekler için en idealidir. 10 sene su gibi akıp geçer, kira ödeyip bu cesareti gösteremeyenler de hayatları boyunca bu dünyada kiracı kalırlar. götün yiyorsa gireceksin borca, 10 yıl sonra ev sahibi olacaksın kardeş. ha 2 yıl ankara'da, 1 yıl diyarbakırda, 1 yıl antalyada, 1 yıl bursada, 2 yıl istanbulda yaşamaya devam edeceksen tabiki kiracı olacaksın, göçebeysen, bir aile kavramın veya oturmuş bir düzenin, işin, hayatın yoksa zaten nerde kimle öleceğin de belli değil. ev almaman en mantıklısı.
bunu yapmamanın yollarını arıyorum kaç aydır. illegal işlere mi girsem bilemedim.. 10 yılda ev kredisi nasıl ödenir arkadaş! hele de bu evi istanbuldan alacaksan eğer...
çılgin eylemdir fevri kararlar listesine ekleyebilirsiniz
eğer bir miktar birikimim olsa veya babamı kandırabilsem yapmak istediğim eylem. bir ev alıyorsun, kiracıyı yerleştiriyorsun ve yattığın yerden ev sahibi oluyorsun. ama arkanda bir miktar birikimin olacak ki kiranın yatmadığı durumlar zorda kalmayasın.
tanım: dezavantajları yeterince düşünülmeden yapılan eylem.

a) aldığınız ev, aslında aldığınız ev değildir.

b) evi, sizin için kullandığınız kredi miktarı oranında banka almıştır.

c) ev, son kredi taksitini siz ödeyene dek, sizin değil, bankanındır.

d) içine kiracı yerleştirip, banka kredisini gelen kiralarla ödeyip amorti edeceğini sanmak bir hayaldir.

e) ev, çok iyi bir lokasyonda değilse zamanla reel değerini yitirecektir; on yıl sonra başlangıçta sıfır binadan sıfır daire almış olsanız bile, on yıl eskimiş bir eviniz olacaktır.

f) evin gerçek sahibi banka olduğu halde, ev ile ilgili, bina ile ilgili çıkmış ve çıkabilecek emlak vergisi, bakım masrafları gibi giderler size ait olacaktır.

----

yukarıdaki maddeleri iyice okuyup anladıysanız ve hala kredi çekip ev sahibi olmak istiyorsanız, şansınız bol olsun.
bu kervana katılmama az kalmıştır. yatıyorum kalkıyorum yan dönüyorum dik duruyorum başka bir çözüm yolu bulamıyorum, illegal işlere de işimden ötürü giremedim. çük gibi kaldım başka seçenek yok dostlar. evin yarısını faize ödemeye diğer bir deyimle domalmaya hazırım.
biraz gözü kara olmak gerek ben gözümü karartıp yaptım 10 yıl cekenın elını öperim ama ben tüm cesaretimi toplayıp 4 yıllığına çekebildim eve ödeme planını düşündüğünde canın sıkıyor ama başka türlüde dikili bir ağacın olmuyor ...
ben ilkokul dörde giderken çektiğimiz kredi, bu sene bitti. artık hobi olarak ödemeye başlamıştık sabır işi doğrusu.
ailemin benim için yaptığı eylem. son 6 senedir kredisi ödediğimiz evin değeri 2,5 katına çıktı. bu yüzden doğru lokasyonda yatırım ile yapılabilecek iş.
ileride doğru düzgün kiracı bulunamamsına neden olabilecek eylem.
aynı evi para biriktirip almaya kalksan arkasından yetişmek çok zor bu devirde.sen istenen 10k parayı biriktirene kadar o ev zaten 20k olacaksa ki genelde öyle oluyor. o evi 10k ya krediyle alıp bankaya 15k ödemek gayet mantıklı.önemli olan doğru yatırımı doğru yerde yapmak ödemeleri doğru planlamak.
yaz aylarında memlekette yaptığım hede. kiracımı da memur seçtim, kafam rahat etti. hem kredinin çoğunu, kendisi ödemiş oluyor. şu an ytd. yani şu an krediler aşırı yüksek olduğundan kimseye tavsiye etmem. yaza doğru tekrar düşüş yapabilir.
ailemin evinde bedava oturuyorken neden böyle bişe yapayım ki? çamaşır, bulaşık derdim yok. ütü derdim yok. mis gibi. düşündükçe mutlu oluyorum.
ay o kadar ömrümüz mü kaldı allanıseversen!

misler gibi alırım çekirdeğimi, kocamın evinde besleme olarak takılıp temizlik falan yaparım..