8. edward

tarihte aşkı için tahtan vazgeçen ilk kraldır. sanırım tek, yanılıyorsam düzeltin. aşık olduğu, evli, amerikalı, wallace için tahtını bırakmıştır. kendisini king's speech'ten hatırlarsınız. ayrıca daha detaylı bir şeyler izlemek isterseniz 2011 yapımı w.e'yi izleyebilirsiniz.böyle de güzel bir müziği vardır.
300 küsür gün tahtta kalan, aşkı için tahttan feragat ettiğine inanılan ingiltere kralı. kral'ın 3 evlilik yapmış bir kadınla evliliğine hoş bakılmıyordu. fakat kral ve sevgilisi wallis simpson nazi sempatizanıydı. hatta wallis simpson'un, kraldan habersiz birkaç sevgilisi daha vardı ve bunlardan biri de hitler'in o dönem londra büyükelçisi ve daha sonra dışişleri bakanı olacak olan ribbentrop'tu. sevgilisi sarayda olup bitenleri büyükelçiye anlatıyordu. bunun üzerine churchill'in de etkisiyle, aile içi baskı sonucu tahtı bırakmıştır. sevdiği kadınla evlendikten bir süre sonra aralarına eşcinsel ilişkileri ile de bilinen playboy jimmy dunahue'i de alarak "threesome" ilişki yaşadılar.
türkiye'ye gelen ve atatürk'e ziyarette bulunan kral da bu kraldır.
hatta, protokol gereği hiçbir resmi buluşmaya katılmayan sevgilisi, atatürk'ün kraldan ricası üzerine, yata davet edilerek ilk kez resmi bir görüşmede yer almıştır.