80ler

önümüzdeki hafta salı akşamı trt-1 de başlayacak dizi. nostalji aşığı biri olduğumdan,bu diziyi sabırsızlıkla bekliyorum. birol güvenin yazdığı;rasim öztekin, özlem türkad, şoray uzunun başrollerini paylaştığı bir dizi olacak.dilerim hayal kırıklığı olmaz.
oğuz tektaşın kaleme alıdığı. seksenleri, ciddi anlamda en ince ayrıntısına kadar günümüze eksiksiz olarak bizlere sunduğu bir kitap.

okurken; oynanan o oyunlar, komşuluklar ve arkadaşlıklar öyle güzel anlatılıyorki, gözlerinizden birkaç damla yaş akarken yüzünüzde tebessümü de eksik etmiyor.
buz gibi soğuk sudan içeeennnnnn,
eskiciiiiiyeeeeeh,
bohçaci geldi haaaaniiiiiiiiim,
domatiz patteessss,

devamı... kitapta.
sadece " susmuş" karakterini görebilmek için izlemeye niyetlendiğim dizi. trakyalı pastacı sami de hiç fena değil aslında. hımm.

http://ayisozluk.com/lnk/ae4645 *
çocukluk yıllarım... heba edilmiş, talan edilmiş, hesabi bile sorulamamış bir yağmanın tarihi... müsebbiblerinin doktor raporlarıyla fellik fellik hesap vermekten kaçtığı dramatik dönem.

(bkz: şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler)
türkiyenin sadece rakı masalalarında kurtarılmaya çalışıldığı yıllar...

(bkz: rakı masasında türkiye yi kurtarmak)
80'ler geçtikten sonra senelerce 80'lerin filmlerine, müzik videolarına, o kıyafetlere, o saçlara, o makyajlara yarıla yarıla güldük. takılan aksesuarlara, güneş gözlüklerine güldük kırdık attık onları..taaki biri çıkıp ''hoop bu bikaç sene bizde iş yok yaratamıyoruz, siz 80 lerle idare edin'' diyene kadar. bütün millet o kırıp attığı ray ban gözlüklerin aynısını gitti aldı..ulan sen değil miydin bikaç sene önce o gözlüklere o kıyafetlere gülen...pes yaa bu kadar mı kölesiyiz medyanın.
tıkladığınızda, insanları oradan oraya sürükleyen devlet memurları gibi arka arkaya başlıklar arası geçiş gerçekleştiren başlık olmuştur.

80' ler ---) 80 ler

bu başlık taşınmıştır. lütfen bekleyin yönlendiriliyorsunuz...

80 ler ---) seksenler

bu başlık taşınmıştır. lütfen bekleyin yönlendiriliyorsunuz...

lütfen:

(bkz: aramaya inanmak)
sezen aksu* ve 12 eylül'dür. ötesi 90'lardır.*
margarinin adının sana yağı, toz deterjanın omo, krem deterjanın mintaks, meyve suyunun dimes olduğu yıllardı.
kocaman mandal tokalarla tutturulan aslan yelesi,fino köpeği saçlar..
vatkalı gömlekler..
george michael,samantha fox,laura branigan..
tecavuzcu coskun,nuri alco,serpil çakmaklı,banu alkan..
kalın altın saatler,zincirler,kolyeler..
wiski..
uyku ilacı..
disco dansı..
80 model siyah bmw
vatkalar, synth melodiler, arabesk müzik, darbe, darbe sonrası toparlanma sürecinde apolitikleşen gençlik, kot pantolon, deri ceket, aslan yelesi saç, lambada, org, blue jean dergisinin çıkışı gibi kimi acı kimi nevi şahsına münhasır olayların yaşandığı acaip 10 yıl. yitik ülke yayınları 80'lerde çocuk olmak adlı bir derleme yaptı, bu derlemede, alanında uzman sanatçılar, yazarlar, tivitır takipçileri vs. 80'lere dair o dönemin panoramasını ayrı ayrı yönlerden bir parçasından bahsederek kendi 80'lerini ortaya koyduğu bir kitap yayınladı. almanız tavsiyedir.
günümüz ak cehenneminin temellerinin sinsi sinsi atıldığı bir dönem.
1983'te olsaydı kafadan hit olabilecek bir albüm, 32 yıl sonra gelmiş. vıcık vıcık seksenler müziklerini seven ayı sözlük yazarları için: machinista / xenoglossy