adalet bakanlığı yeni hayvan hakları yasa tasarısı

çöp kadar hükmü olmayan ve hayvanların yaşam hakkına dair hiçbir tedbir içermeyen hayvanları koruma kanununun açıkları nedeniyle adalet bakanlığından yapılan yeni hamle.

adalet bakanlığı’nca hazırlanan kanun tasarısı taslağı uyarınca sahipli veya sahipsiz hayvanlara işkence yapan veya öldürenlere 4.5 yıl, nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenlere 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. tabi tasarı olduğu için kabul edilmeme ihtimali de var.

yetmez ama şimdilik evet.
hayvanlara eziyet edenlerin videoları var halihazırda her yerde. ama onlara işlemeyecek bu kanun. çünkü yeni çıkan kanun geriye dönük işlem yapamaz. yeni olacak olan olaylara da çözüm olacağını sanmam. yani bugün insana şiddet, kadına şiddet, translara şiddet zaten varken ve herşey ortadayken birşey yapılmıyor yasanın çıkması mı bekleniyor. vicdan diye birşey var. sizden daha küçük ve güçsüz diye bir varlığa eziyet etme hakkınız yok. devlet gerçekten sosyal devlet olabilseydi zaten bunlar olmazdı.
geç kalınmış ve yetersiz bir ceza ama ilk adım için öneml,. bu da bir başlangıçtır.
taslakta; sahipli hayvana karşı işlenen suçlar için sahibinin şikâyeti, sahipsiz hayvana karşı işlenen suçlar içinse orman ve köyişleri bakanlığının cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvurusu aranıyor. sahipsiz hayvanlar yine kaderine terk edilmiş durumda. istenilen ise bireysel şikayet yolu ile savcılıkça direkt kamu davası açılması için soruşturma başlatılabilmesi.
adam olmaya niyetleri yok. yasa dinler mi bunlar şüpheli.
http://haber.sol.org.tr/toplum/vahset-ko...