adalet mitingi

adalet yürüyüşü sonrası bugün gerçekleşen miting.

an itibariyle halk tv canlı yayınlıyor.

http://www.halktv.com.tr/canli-yayin

maltepe'de 3 milyon kişinin mitinge katıldığı tahmin ediliyor.
miting sosyal medyada dünya tarafından takip ediliyor. twitter'ın dünya gündeminde 1. sırada.

https://twitter.com/ayisozluk/status/884081941645070337
ortalarından itibaren, koşturarak katıldığım miting.

bedava götürülmedim, su-yiyecek ikram edilmedi. iş çıkışı yorgun argın, kendi çapımda masraf ederek katıldım.

birkaç gün sonra belediye otobüslerini, vapurları görürüz hep beraber... beleş!

fark bu...
duygusal olarak çok desteklediğim, ama mantık olarak aklımın yatmadığı yürüyüş sonrası yapılan miting. bazı kesimlerin moralini ciddi anlamda bozmuştur kalabalıklığı ile. belki bu bile yeterlidir. arada yapmak lazım böyle şeyler. ama üst yönetim tarafından "çok da tırı vırı" şeklinde görülen, hatta görülmeyen eylemdir. canımı sıkan da budur. bu ülkede kim ne yaparsa yapsın, kendi yaptıkları ve oynadıkları kadar reyting almıyor. çok değil 3 gün sonra unutulur bu alevlenme de. bu memlekette ok yaydan çıktı artık, bize alevlenme değil ciddi bir yangın lazım. yoksa suyu yavaş yavaş ısıtılan kurbağa gibi herşeye alışıp gidiyoruz. ayrıca kemal bey keşke bu yürüyüşü referandum öncesi falan yapsaydı belki daha anlamlı olurdu diye düşünüyorum.
kılıçdaroğlu'nun mitingte dile getirdiği 10 maddelik talepleri şöyle;

"fetö’nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır"

1. 15 temmuz’u açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. tbmm’nin kararlı duruşu, halkımızın direnmesi ülkemizin anayasal ve demokratik kazanımı olmuştur. buna sokağın 15 temmuz’u diyoruz. ancak siyasi ayağın ortaya çıkarılması iktidar tarafından bilinçli olarak engellenmektedir. fetö’nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

"hukuk düzeni yeniden tesis edilmelidir"
2. ikitidar tarafından 15 temmuz fırsat bilinerek 20 temmuz yapılmıştır. ohal’le tbmm’nin yetkileri gasp edilmiştir. saray’ın 15 temmuz’u diyoruz. ohal derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni yeniden tesis edilmelidir.

"yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı mutlaka sağlanmalıdır"
3. yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. demokrasinin vazgeçilmez kuralı yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı mutlaka sağlanmalıdır. adil yargılanma hakkı eksiksiz uygulanmalıdır.

"ohal mağdurları sivil ölüme terk edilmiştir"
4. ohal uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alınmıştır. ohal mağdurları sivil ölüme terk edilmiştir.

"milletvekilleri serbest bırakılmalıdır"
5. 20 temmuz sivil darbesinden sonra 15 temmuz darbe girişimiyle veya arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan ama sırf hükümete muhalif göründüğü için haklarından mahrum bırakılan akademisyenler ve kamu görevleri görevlerine iade edilmelidir. milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

"baskılara son verilmelidir"
6. 150’nin üzerinde tutuklu gazetecinin olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. derhal serbest bırakılmalı ve baskılara son verilmelidir.

"anayasa değişikliği garimeşrudur"
7. ohal koşullarında devletin bütün imkanları kullanılarak yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. bu mühürsüz bir seçimdir. türkiye gayrimeşru bir anayasayla yönetilemez.

“her türlü baskı kaldırılmalıdır”
8. parlamanter sistem üzerindeki her türlü baskı kaldırılmalıdır. demokratik, laik, sosyal hukuk devleti güçlendirilmeli, liyakat sistemi esas alınmalıdır. eğitimde laikliğin aşındırılmasına son verilmelidir.

“kadınlara ayrımcılığa son verilmeli”

9. sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında adaletsiz düzen devam etmektedir. yoksulluk, ayrımcılık, şiddet, terör gibi toplumsal adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade hayata geçirilmelidir. kadınlara ayrımcılığa son verilmeli, kadın hakları toplumsal hayatın her alanına uygulanmalıdır.

“hukukun olmadığı bir toplumda düzen ve barış sağlanamaz”

10. son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülke içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısır döngü yaratmıştır. adalet uluslararası ilişkilere de hakim olmalıdır. türkiye yüzünü insan haklarına, hukuk devletine, adalete önem veren milletler ailesine dönmelidir. hukuk güvenliğinin olmadığı bir toplumda kamu düzeni ve toplumsal barış sağlanamaz.