ajda bardağı

acilen bacaklısının üretilmesi gereken çay bardağı türü.
anlam veremediğim şekilde insanlar aşık bu bardağa.. fincan, kupa, sefe tası, tencere dururken ne gerek var 3 yudum çaya ?
bu bardağın hikayesi, ajda pekkanın misafirlerine çay ikram edecek uygun büyüklükte bardak bulamaması ile başlıyor. gidiyor paşabahçeye, diyor ki standart çay bardakları çok küçük, kupalar çok büyük bunun ortası bir bardak istiyorum, çizimlerini de ben yapıcam. böylece bildiğimiz ajda bardağın temelleri atılıyor. ajda taslak olarak bir desen çiziyor bardak için, paşabahçenin yaptığı bardaklar çok hoşuna gidiyor ajdanın. paşabahçe bir tane de numune olarak kendisine yapıyor ve vitrine koyuyor, gelip geçenlerin çok ilgisini çekiyor bu bardaklar, paşabahçede ajda adını vererek seri üretime geçiyor. ajda röportajda bardakların bu kadar tutacağını bilmediğini bu yüzden isim veya tasarım telifini almadığını belirtiyor. benim kendim için yaptırdığım bardaklardı diyor. işte budur bu bardakların hikayesi.
ajdar'ın kendi adına çıkaracağı ajdar bardak ile ajda'ya rakip olacağı kulislerde konuşulmaktaymış.
bilinenin aksine bu bardağın orijinal adı aida dır. ajda pekkanla uzaktan yakından alakası yoktur. sanırım logo tasarımcısının i harfini biraz abartılı yazması sonucu bu şekilde bir yanlış anlaşılmalar yaşanmaktadır.

http://www.avek.be/~tadal/?search=&s=art...
ajda pekkan' ın özel siparişi adına paşabahçe tarafından üretilen bardaktır. tabi ki ajda pekkan bardak çıktığı dönem isim hakkını almamıştır. paşabahçe işin bokunu çıkarıp tüm türkiye' yi ajda bardağıyla donatınca ajda pekkan paşabahçeden ismi kullanıldığı ve bardak tasarımını kendi yaptığı için pay talep ediyor. paşabahçe pay vermemek için ajda bardağının isminde küçük bir değişiklik yaparak aida bardağı olarak piyasaya sürmeye devam ediyor.