ayı sözlük nasıl bir sözlük

ayı sözlük genel olarak lgbti birey içeren bir sosyal mecra. interaktif sözlük.
insanların bazı durum, olay ve olguları kendi düşünce haznelerinden geçirerek tanım girdiği, hayatından parçalar yansıttığını, mutluluğunu ve üzüntüsünü paylaştığı, hikayeler yazıp, paragraflar okuduğu bir platform.

öncelikle günümüz insanları hangi sosyal "paylaşım" sitelerini kullanıyorlar? facebook, twitter, instagram, tumblr, youtube...

facebookta yapabileceğin neler var? videolar, fotoğraflar ve yazılar paylaşmak. aynılarını burada da yapabiliyorsun, linki alıp kısaltıp burada paylaşabiliyorsun. belki de facebook kullanmıyorsun ama durum paylaşmak istiyorsun, ya da başına gelen bir olayı veya bir isteği paylaşmak istiyorsun, twitterdaki gibi. bunlar için sözlükte açılmış başlıklar vardır.

henüz sözlükler görsel bir kazanım geçirmediği için instagram ve youtube’u bunun dışında tutalım.
yine de şöyle bir başlık olabilir. (bkz: ayı sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar)

ayı sözlük chat burası tamamen genele açık olduğu için pek tercih edilmiyor chat için. öyle ahaliye seslenmek için var. burada sözlük formatının dışına çıkıp normal chat ortamı gibi yazabiliyoruz.

ayı sözlük itiraf sanıldığı gibi %100 itiraflardan oluşan bir başlık değildir. ama itiraflarınız varsa tabii ki de yazabilirsiniz. yani ayi sözlük itiraf başlığını açtığınızda karşınıza gizem dolu, sır perdesi aralatan yazılar arkadan da usul ve sinsi bir fon müziği beklemeyin. burada insanlar facebook&twitter ikilisinin yaptığı şeyi yapabilirler. çünkü insan facebook ve twitter kullanmak istemeyebilir ve tek yeri sözlük olup gelip burada derdini anlatabilir. ayrıca burası büyük bir sözlük değil biraz daha kasaba gibi az ve öz, azıcık da fazla bir sözlük. fazlaca da zirveler düzenleniyor, bu yüzden herkes neredeyse birbirini tanıyor, tanımış veyahut ilerde tanıyacak. bugün tanımıyorsan yarın tanıyacaksın. anonimliğime güvenip sır paylaşacaksam bu insanlar beni ilerde tanıyacaksa niye gizli sırlarımı paylaşayım değil mi efenim? dahası burası ekşi sözlük gibi kalabalık olsa ve zirve düzenlense iğne atılsa yere düşmese, anonim kalarak bütün sırlarını yazarsın, kimse o itirafı yapan ahan da bu demez. çünkü büyük mecra. burası küçük mecra. burada anonim kalmak zor. şimdi diyeceksin ki neden kendi kişiliğimizi diğer insanlardan bu kadar saklayalım? e ismini soyismini yazar adı yapan bir yazar görebiliyor musun?


ayı sözlük yardım adından da anlaşılabiliyor zaten.

interaktif sözlük olayına gelirsek şimdi biz burada sabahtan akşama kadar tanım giremeyiz, tanım girmememizden şikayetçi isen elinde klavye var değil mi çok şükür, açarsın başlık girersin tanım. baktın başlık açamıyor musun? tıkla yukardaki "karma" sekmesine, sol frame'e gelsin bir dolu başlık, seç aralarından tanım girebileceğin ve senden sonra birilerinin daha girebileceği gündem olabilecek bir başlık. olsun bitsin. ha bu gündemdeki başlıklardan rahatsızlık duyanlar için de geçerli, gündemdeki başlığı beğenmiyorsan, başka bir başlığı gündeme getir. buradaki diğer yazarlar da senin yaptığını yapıyor, yazıyor. farklı bir şey yaptığımız yok gündemde kalan başlık için.

velhasıl kimse gelip buraya "makas" kelimesinin sözlük anlamını bulmak için uğramaz, bunun için türkçe sözlükler, tdk ve vikipedi var. ama biz yine bir entryde onun sözlük anlamına da yer veririz. buraya gelip makas ile ilgili "kendi fikrinizi oluşturan" yazıları yazarsanız daha makul olmuş olur.

ayı sözlük ve seks adlı köşemize gelirsek, biz diyoruz ki: "sözlüğe seks bulmak için gelmeyin!" bakın bu doğru, bunun için bazı app'ler var. biz diyoruz ki "yazmak için sözlüğe gelin" yazdıktan sonra baktınız birinden hoşlandınız o da sizden hoşlandı, seks mi yapmak istediniz? efenim yapın. biz buna ağzımızı açıp “ulan niye seks yaptınız siz!?!” mi diyeceğiz sanki? sözlüğe seks için gelmek var, sözlüğe yazmaya geldikten sonra seks bulmak var. ayrı şeyler bunlar.

ayı sözlükteki cinsel içerikli başlıkların fazla olmasına gelirsek, burası lgbti içerikli bir platform. buraya gelen lubunyalar cinsellikle ilgili başlıkları okuyor, görüyor, yazıyor. bir nevi lgbti bireyler için bir eğitim kampı gibi bir yer. yani en basitinden “koli” kelimesinin ne anlama geldiğini bilmeyen kendini keşfetme aşamasında olan bir lgbti birey buraya gelip “haaa koli bu demek miymiş!” diyip öğrenebilir. ha bu yeni gelen yazarlar, kötü mü yazıyor, noktalama işaretlerine ve dil bilgisi kurallarına dikkat mi etmiyor? editörler bakar bunun çaresine. ben editörüm ve bazen bilgisayarın başına oturup bugün entry ve başlık düzenleyeceğim deyip günümü geçiriyorum. ayrıca ben de ilk yazdığım yazılara baktım, tamamı baştan savma. ne yani o zaman beni sözlükten “kötü yazar” diye atsaydınız ben lgbti adına bu kadar aydınlanabilecek miydim?
hbo dizisi gibi bir sözlük.
eskiye nazaran dilinin daha oturduğunu, ama başlıkların da bir o kadar anlamsızlaştığını hissediyorum. yine de gurur kaynağı.