big little lies

alexander skarsgard, nicole kidman, reese witherspoon gibi muhteşem oyuncuların yer aldığı muhteşem hbo dizisi. böyle efsane bir diziye bu zamana kadar nasıl başlık açılmamış şaşırdım açıkçası. ufak tefek cinayetler'e göre daha ağır işleyen bir konusu var. çok kaliteli bir yapım olması, jenerik müziği, sosyal mesajını çok etkileyici bir şekilde vermesi bu diziyi güzel yapan detaylar.
reese witherspoon hayranı biri olarak bir iki günde bitirdiğim mini dizi. 4 golden globe ve 8 emmy ödülü kazanmış* ufak tefek cinayetler için çakması denildi ama konu olarak tamamen farklı. sadece big little lies daki karakterlerden esinlenilerek bizdeki karakterler oluşturulmuş. zaten bir yapımın kaliteli olması için kısa tutulması en iyisi ama ikinici sezon sinyalleri verilmeye başlanmış.

hayatıma şu güzellikteki bir şarkıyı sokmuş dizidir ayrıca.
bir kitaptan uyarlama imiş bu dizi . reese witherspoon'du yapımcısı yanılmıyorsam. kadınların dezavantajlı konumunun paradan bağımsız olduğunu anlamıştım izlerken. zira konu alınan kadınlar epey zengin kadınlar ve birçoğunun temel gündemleri çocukları. bu kadınların hayatlarına bakarken kadınlar arası rekabet, cinsiyetçilik ve kadına yönelik şiddetin gündelik hayatın gerçekliğine dönüşmüş halini görüyorsunuz. bu kez sınıfsal anlamda üst kadınların perspektifinden. büyük mesajları anlık olarak verip kurguyu kurban etmiş bir dizi değil, her şey yerli yerince kurgulanmış ve sürpriz bir finalle bitiyor. işlenmiş bir cinayetin ayrıntıları veriliyor 6 bölümde.
dizinin uyarlandığı kitapta konu avustralya'da bir sahil kasabasında geçerken dizi california monterey'de çekilmiştir.

2. sezonun 9 haziranda yayınlanacağı bir tanıtım filmi ile duyurulan dizidir.
normalde 2. sezonun çekilmeyeceği, ilk sezonu çekilirken tek sezonluk bir iş olacağı söyleniyordu ancak dizinin ödül üstünde ödül kırmasıyla 2. sezon için kollar sıvanmış.
yaklaşık 2 yıl sonra 2. sezonu izleyeceğiz. bu güçlü kadroya meryl streep gibi usta bir oyuncunun da katılmış olması beni çok heyecanlandırdı. sanırım meryl streep, alexander skarsgard'ın canlandırdığı perry wright'ın annesi rolünde ekranlarda olacak.


ayrıca en iyi introya sahip dizilerden biri benim için. cold little heart şarkısına da bayılıyorum, tekrar izleyecek olmak beni çok heyecanlandırıyor.
yeni sezonu sabırsızlıkla bekliyoruz efendim.
birinci sezonuyla zirvede bırakmıştı sanki. devamının çekilmesi arzusunu duymadım hiç. ikinci sezon birincisi kadar derinleşebilir mi merak etmekteyim.