bir heteroya açılmak

geçtiğimiz hafta bir hetero erkek arkadaşıma dertlerini, duygularını içine atan biri olmamdan yola çıkarak açılan muhabbette gerçekleştirdiğim eylem. daha önce de açıldığım olmuştu, somut bir kişiden de bahsetmiştim ama kendimi suçlu hissetmiştim. ondan sonrası biseksüel olduğumu söylediğim arkadaşlarımın heteronormatif davranışları neticesi somut bir şey anlatmamaya geri dönüştü ve duygularımdan bahsedemiyordum. kadınlardan hoşlandığımda yaşadıklarım genelde içimde kalıyordu. bu arkadaşımsa biseksüellik hakkında bir bilgisi olmamasına rağmen ben açıkladıktan sonra, hoşlandığım kadından ve ona karşı gizlemek zorunda hissettiğim duygulardan bahsedebildiğim biri oldu benim için. üstelik bu kez daha açık ve kendimi suçlu hissetmeden, hoşgörülüyormuş gibi hissetmeden.
karşınızdaki insan homofobik olmasa bile zor olan eylem. çünkü o güne kadar sakladığınız şeyi, yalanlarla süslediğiniz hayatınızı ve aslında hiç görmedikleri bir sizi bir anda öğrenmek karşınızdakine ağır gelebiliyor. kimisi çabuk kabulleniyor. kimisi konduramıyor. ama bir şekilde alışıyorlar bu duruma.

sonra da soru sorma evresi başlıyor. siz cevapladıkça parçalar kafalarında yerlerine oturuyor. o güne kadar söylediğiniz yalanlar, şüphelendikleri bazı davranışlarınız, hal ve hareketleriniz bir bir anlam kazanıyor. yine de zorlu bir süreç. karşınızdaki insanın size hoş görüyle yaklaşması çok önemli.
tamamen karşınızdaki insana bağlı.

şöyle ki, 1 senedir kendini keşfetmiş biri olarak söyleyeyim birkaç arkadaşım benim cinsel tercihimi bilmekte. en kolay söylediğim kişi ise cinsiyeti erkek olan bir arkadaşımdı. karşınızdaki kişi eğer ki size sizin cinsel kimliğinizin kendisi için önemli olmadığını hissettirebilmişse o güne dek, çekinmeden açılın.
  • /
  • 2