blablacar

aracında boş koltuklarıyla yolculuk yapan sürücülerle, aynı yöne gitmek isteyen yolcuları buluşturan, yolculuk paylaşım ağıdır. yolculukları daha ekonomik, sosyal ve kolay bir hale getiren bir uygulamadır.

https://www.blablacar.com.tr/

(bkz: blablacar ayı sözlük)
sürücünün insiyatifine göre sigara içebileceğiniz, evcil hayvanınızı yanınıza alabileceğiniz, istediğiniz şarkıyı açıp patlayabileceğiniz yolculuklar vadeden uyguluma. henüz denemedim ama bugüne kadar negatif bir şey okumadım hakkında.
denemek istediğim uygulama. acaba bunun gey versiyonu var mı? bilen varsa söylesin lütfen. belki yolculuğu bedavaya getiririz. * *
yurtdışı ve yurtiçinde birçok kez kullandığım ve sayesinde ucuza seyahat edip yeni insanlar tanıdığım uygulama. gözlemlerime göre yurtdışında çok daha dazla kullanılmakta. ama türkiyede tabiki de kendi memleletimiz olduğundan daha kolay iletişim kuruluyor.

yurtdışında insanların çok disiplinli olmasından olsa gerek adam dediği yerden bir milimetre ötede almaz indirmez. 'abi şehrin etrafında kale var nehir var nasıl girecem?' diyorum. adam 'banane ben burda indirirm yazdım.' diyor. 'abi 1 € daha fazla veririm gir sen' yok asla ama. aslında tam türk insanına hitap eden bir uygulama biz insanlarla sosyalleşme ve muhabbet kurma açısından yabancılardan daha başarılıyız.

alaman otobanlarında 180 basan bmw lerle seyahat ettim çok cüzi miktarlara. yani anlayacağınız traveller arkadaşlar içim can simidi görevi gören çok faydalı uygulama.
ankara - muğla yolunu 50 tl'ye gidebileceğiniz uygulama. bildiğim kadarıyla normal otobüslerde 100 tl, top çam gibi firmalarda 70 tl, bu uygulama sayesinde 50 tl. aslında fiyatı gene çok önemli değil ama yeni insanlar tanımak ve bir otobüs dolusu insanın osuruk kokusu arasında seyahat etmemek çok büyük bir avantaj.

(bkz: otobüste osuran insan)
bu uygulamayı duyan standart bir anne tepkisi 'ayy ya sapık çıkarsa oğlum. otostop gibi bişey bu. valla başına bişey gelecek. kimseye güven yok bu devirde. avrupada da sapıklar çok. ' vs. vs.