cinsiyet ve cinsel yönelim farklılığı

neden bunu yazmamış kimse bilmiyorum ama okyanus gibi bilgi içinde minicik bilgilendireyim bilmeyenler okusun böylelikle gelişebiliriz ayıcıklar :)

cinsiyet;
trans(a'dan b'ye geçiş yada b'de a'ya geçiş)
interseks(erdişi/hermafrodit)(hem erkek hem kadın genitali olan)
cis(doğduğu hal)
non binary-queer-non binary-genderfuck-gender-fluid(umrunda değil/kabul etmiyor yada ikisi de)

cinsel yönelim;
lezbiyen/gay
biseksüel-bicurious
pan
a(asex)
sorgulayan(questioning)
demi
hetero
queer
türk geylerinin çoğu olan "aromantikler" (kişisel olarak kabul edemediğim tek "sınıf" olabilirler)
bazı kaynaklar kadın queerleri(dyke) ayırıyor ancak ben ayırmıyorum ve bazıları "polyamorous"(birden fazla kişi ile ilişki yaşamak ve hepsini sevmek) bireyleri ayırıyor ancak ben onları da ayırmıyorum.zira ayrıma çok gerek duymuyorum.

bana gelecek olursak,kendi cinsiyetini önemsemeyen bir erkeğim ve eşcinselim dolayısıyla... demi ve sapyoyum aynı zamanda doalyısıyla benim işim zor ayıcıklar :)ekstra bilgi zamanı!
androsexuality (maskülen olanı sevmek ve ilgi duymak cinsiyet gözetmeksizin) ve gynesexuality(feminen olanı sevmek ve ilgi duymak cinsiyet gözetmeksizin) diye geçen
iki madde daha var... neyse ne bence sevelim ve sevilelim ve aromantiklerden uzak durayım sonra canım acıyor. byeeeiiii...

edit:cinsellik değil cinsiyet olarak düzeltebiliriz başlığı genşler...
kadın kuirlere dyke denildiğini bilmiyordum. dyke genelde biz lezbiyenler için kullanılan aşağılayıcı bir terim faggot (ibne) gibi. aşina olduğum tanımlar hepsi, ancak tam anlayamadığım noktalardan biri de bicurious ile heteroflexible arasında fark var mı? yoksa aynı mı? bence hepimiz kuiriz deyip sıyrılalım bu işten.*
ingilizcede durum çözülmüş vaziyettedir
(bkz:sex) biyolojik cinsiyet
(bkz:gender) toplumsal cinsiyet
(bkz:sexual orientation) cinsel yönelim
(bkz:genderfluid)
(bkz:akışkan cinsiyet)

uniq: heteroflexible ve homoflexible kavramları bi-curious ile aynı değildir.

heteroflexible nadiren hemcinsiyle birlikte olabilir. * yani yönelime karşı bir kabulleniş vardır. işi eyleme dökmüşlerdir.

ancak bi-curious * yöneliminden emin değildir. * hetero biri acaba hemcinsimle yapabilir miyim? diye düşünür. homo ise acaba karşı cinse ilgim var mı? diye.