diren coşkun

keskesor lgbt'nin aktivistlerinden. daha önce kesinleşmiş bir suçu gerekçe gösterilerek tutuklanmış. trans aktivist erkeklerle aynı hücrede tutulmak istenmiş, bunu kabul etmediği için tek kişilik hücrede tutuluyormuş. suç olarak örgüt üyeliği gösterilmiş.

443dd

keskesor'un konuyla ilgili ilk açıklaması şöyle;

keskesor lgbti'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"öncelikle cezaevine götürülürken jandarmanın sözlü ve fiziksel tacizine maruz kaldığını söylemeliyiz. öte yandan gardiyanların ve infaz memurlarının diren'e yaklaşımı oldukça iyi. kendisine "diren hanım" olarak hitap ediyorlar.

diren kimlik ismini kullanmadığını ve kadın olduğunu söylediğinde bu beyanının esas alınmış olması diren'in moralini yüksek tutan unsurlardan biri.

cezaevine girdiği günden bu yana duş alamamış olması, verilen yemeklerin vegan olmaması ve tek kişilik bir odada kalıyor olması bahsettiği olumsuz cezaevi koşulları arasında. buna rağmen diyarbakır d tipi cezaevinde kalmayı ve başka bir şehre sevk edilmemesini istiyor.

asıl önemlisi diren'in cezaevine girdiği ilk günden bu yana açlık grevinde olması. bunun nedenini şu şekilde açıklıyor: "herhangi bir örgüt üyeliğim yoktur. anarşistim. bana verilen cezayı kabul etmiyorum."

coşkun önce diyarbakır e tipi kadın kapalı cezaevine gönderildi, daha sonra cezaevi yönetimi tarafından diyarbakır d tipi kapalı cezaevine gönderildi. erkeklerin olduğu koğuşta kalmak istemeyen coşkun, tek kişilik odada kalıyor.