diren coşkun

keskesor lgbt'nin aktivistlerinden. daha önce kesinleşmiş bir suçu gerekçe gösterilerek tutuklanmış. trans aktivist erkeklerle aynı hücrede tutulmak istenmiş, bunu kabul etmediği için tek kişilik hücrede tutuluyormuş. suç olarak örgüt üyeliği gösterilmiş.

https://asdi-lgbti.com/2017/08/18/lgbti-...

keskesor'un konuyla ilgili ilk açıklaması şöyle;

keskesor lgbti'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"öncelikle cezaevine götürülürken jandarmanın sözlü ve fiziksel tacizine maruz kaldığını söylemeliyiz. öte yandan gardiyanların ve infaz memurlarının diren'e yaklaşımı oldukça iyi. kendisine "diren hanım" olarak hitap ediyorlar.

diren kimlik ismini kullanmadığını ve kadın olduğunu söylediğinde bu beyanının esas alınmış olması diren'in moralini yüksek tutan unsurlardan biri.

cezaevine girdiği günden bu yana duş alamamış olması, verilen yemeklerin vegan olmaması ve tek kişilik bir odada kalıyor olması bahsettiği olumsuz cezaevi koşulları arasında. buna rağmen diyarbakır d tipi cezaevinde kalmayı ve başka bir şehre sevk edilmemesini istiyor.

asıl önemlisi diren'in cezaevine girdiği ilk günden bu yana açlık grevinde olması. bunun nedenini şu şekilde açıklıyor: "herhangi bir örgüt üyeliğim yoktur. anarşistim. bana verilen cezayı kabul etmiyorum."

coşkun önce diyarbakır e tipi kadın kapalı cezaevine gönderildi, daha sonra cezaevi yönetimi tarafından diyarbakır d tipi kapalı cezaevine gönderildi. erkeklerin olduğu koğuşta kalmak istemeyen coşkun, tek kişilik odada kalıyor.
tekirdağ 2 nolu cezaevinde transfobik uygulamalara karşı ölüm orucuna girmiş trans mahkum. http://www.diken.com.tr/trans-tutuklu-d...
yanında buse de var. sadece erkeklerin bulunduğu cezaevinde 2 trans kadın olarak oldukça zor günler geçiriyorlar. diren ölüm orucu öncesi 3 kez intihar girişiminde bulunmuş. 9 gündür ölüm orucunda. umarım sesini duyan olur.

https://asdi-lgbti.com/2018/02/03/trans-...
kıvılcım arat da ölüm orucuna başlamış. diren coşkun’un talepleri karşılanıncaya kadar ölüm orucuna devam edeceğini belirtmiş.

https://asdi-lgbti.com/2018/02/06/diren-...
talepleri sezgin tanrıkulu sayesinde meclis gündemine soru önergesi ile taşınmış.

tanrıkulu, soru önergesinde şu soruların yanıtını istedi.

1.tekirdağ 2 no’lu cezaevinde kalan ve yaklaşık 21 gün önce ölüm orucuna başlayan trans kadın tutuklu diren coşkun’un insan hakları taleplerinin yerine getirilmesi hususunda adalet bakanlığı bir an önce talimat verecek midir?

2.yaklaşık 21 gün önce ölüm orucuna başlayan trans kadın tutuklu diren coşkun’un kaldığı tekirdağ 2 no’lu cezaevi müdürünün insan hakları talebine duyarsız kaldığı iddiası doğru mudur?

3.iddialar doğru ise, cezaevi müdürü ve yönetim ile ilgili olarak adalet bakanlığı inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır?

4.cinsiyet kimliği, insan varoluşunun ayrılmaz bir bütünü olup, diren coşkun’un hapishane yönetiminden sağlık hakkına dair talepleri aynı zamanda kişisel bütünlüğünün korunması ve kişilik hakkına saygı gösterilmesi gerekirken; hapishane yönetiminin diren coşkun’un cinsiyet kimliği, cinsiyet ifadesi ve cinsiyet geçişi ile ilgili en temel talepleri olan ameliyat, ve diğer her türlü tıbbi, psikolojik, psikiyatrik ve sosyal desteği sağlamamasının gerekçesi nedir?

5.diren coşkun’un, açık cezaevine gitme hakkı olmasına rağmen buna izin verilmediğini iddiası doğru mudur?

6.türkiye’de illere göre cezaevlerinde tutuklu toplam kaç trans kadın ve erkek vatandaş bulunmaktadır? tutuklu trans kadın ve erkeklerden kaçı hak ihlali yapıldığı gerekçesiyle cezaevi yönetimlerine başvuru yapmış, yapılan başvuruların kaçına ne şekilde yanıt verilmiştir?

https://asdi-lgbti.com/2018/02/20/sezgin...
ailesi, arkadaşları, avukatları, coşkun’un tedavi, vegan beslenme ve ayrımcılık gibi konularda hapishane yönetimiyle görüşmüşler, süreci ortaklaşa yürütmek için uzlaşıya varmışlar. diren bu gelişme sonrasında bir süreliğine açlık grevini durdurduğunu belirtmiş ve kendisine destek olan dayanışma sağlayan herkese teşekkür etmiş.

https://asdi-lgbti.com/2018/02/21/diren-...