düşmedim daha

an itibariyle sözlüğün radyosunda dinlediğimiz, umay umayın dinlemekle bıkılmyacak şarkılarındandır. mete özgencil'in ne kadar başarılı bir söz yazarı olduğu bu şarkıda açıkça belli olmaktadır ki klibi de zamanına göre çok ama çok güçlüdür.
yenilen deve güreşe doymazmış deyimini hatırlatan söz
mete özgencil ile umay umay'ın düetidir, sağlam bir şarkıdır. bir arkadaşım ölüm orucundaki tutuklulara ithafen yazıldığını söylemişti. fakat netteki tüm araştırmalarıma rağmen böyle bir şey bulamadım. yine de her dinlediğimde ölüm orucundaki insanlar gelir aklıma, farklı bir etkisi vardır şarkının.

üvey zemheri gözleri üvey
yer gök dört duvar sağır
ağır ağır düşmedim daha
dar sokak vurgunları
kaldırın düşenleri
ağır ağır düşmedim daha
ayaz vur vuracaksan
hiç utanmadan
hey talih sende
dön
döneceksen
çabuk sön yetim yıldız
dal derinlere
kıyamet sende
kop
kopacaksan
gecen günün beni neden tanımadı
elin kolun beni nasıl saramadı
o bendeki canı henüz yoramadı
mete özgencil'in yüzünü net şekilde gördüğümüz ilk şarkı görselidir ayrıca.

umay umay'ın efsanelerinden birisi, ceylan ertem coverı da oldukça başarılıdır. ama biz umaydan dinleyelim sözlük
dinledikçe insanı güçlü kılan bir umay umay şarkısı.
toplumda kendini üvey hissedenlerin masalı, azınlıkların, ötekileştirilmişlerin isyanı, "gecen günün beni neden tanımadı, elin kolun beni nasıl saramadı" deyip güç sahiplerine (devlete) kendilerini fark etme çağrısı yaparken, gene de pes etmediğini ve direndiğini gösteriyor, "o bendeki canı henüz yoramadı" derken. devlet "yer gök dört duvar sağır"ken, ezilmişler, ötekileştirilmişler, azınlıklar "düşmedim daha" diyor, bir yandan başlarına gelen her şeye hazırlarken "ayaz vur vuracaksan, hiç utanmadan", bir yandan umudu yeşertiyor "ey talih sen de dön döneceksen" diyerek. en isyan ettikleri, umutlarının tükendiği zamanda ise, "çabuk sön yetim yıldız, dal derinlere, kıyamet sen de kop kopacaksan" diyor ülkenin gidişatının daha kötüye gittiğini görerek. kıyamet kopsun ve her şey yeniden başlasın düşüncesi... ama her şeye rağmen "düşmedim daha" diyerek şarkının teması olan umudu tüm ötekilerin içine kazıyor...
başkalarının zayıflıklarından beslenen ve kendi başarısızlıklarının tesellisini böylesine ucuz mutluluklarda bulanlara nanik yapan mete özgencil ayarı.