eşcinsel ilişkileri sürdürmenin zorluğu

bana göre türkiye'de bir eşcinsel ilişkiyi sürdürmek şu sebeplerden dolayı güçleşiyor:

1. toplumsal baskılar: eşcinsel ilişkiler, çoğunluğu dini ve geleneksel olan çeşitli sebeplerden dolayı toplum tarafından hoş karşılanmıyor. aslında hoş karşılanması bir yana bu kişilere karşı nefret duyuluyor ve bu nefretten dolayı cinayetler işleniyor.

2. kişilerin kendilerini kabul edememeleri/tanıyamamaları: arkadaş bulma amaçlı kurulan internet sitelerinde çokça kullanılan bir söz vardır "ne istediğini bilen insanlar yazsın vs." bu bir klişe olmasının yanı sıra çokça karşılaşılan bir gerçeği de ifade eder. biz toplum olarak eşcinselliği şeytanileştirdiğimiz için kişiler bu şeytani duyguyu!! kabul edememektedirler. çoğu insan bunu bastırma yoluna gider. bazısı yaşadığı her eşcinsel ilişkiden sonra büyük pişmanlıklar duyar. kısacası bu durumdan dolayı kendimizi kabullenemeyiz. ya da ne istediğimizi bilemeyiz.

3. eşcinsel ilişkilerin gizli olmaları ve kişiler arasında bir akit bulunmaması: eşcinsel ilişkler büyük çoğunlukla gizli yaşanır ve iki kişi arasında kalır. bu gizlilik taraflara ilişkinin seyri konusunda büyük bir özgürlük verir. ancak bu özgürlüğün bedeli zaman geçtikçe ortaya çıkar. taraflar arasında aşk, sevgi ya da cinsellik dışında başka bir bağ yoktur. bir taraf başka bir şehre taşındığında, ilişkiyi sürdürmek istemediğinde ya da habersizce aniden çekip gittiğinde yapacak hiçbir şeyiniz yoktur. derdinizi anlatacağınız insan sayısı da son derece sınırlıdır.

4. evli eşcinseller: toplumsal baskı neticesinde evlenmiş, bir aileye karışmış çocukları olmuş bazı eşcinseller de başaçıkamadıkları şeytani duygularını!! tatmin etmek isterler. bu kişilerle ilişki yaşamak da son derece zor olabilir. çevremde uzun süreli eşcinsel bir ilişki yaşamış çok az evli eşcinsel var.

şimdilik benim tespitlerim bunlar. bu maddelerin sayısı artırılabilir. bu engelleri aşıp çok mutlu ilişkisi olanların bulunduğu da bir gerçektir. bu arada eşcinsel ilişki derken daha çok erkek erkeğe yaşanan ilişkiler ekseninde konuşmaya çalıştığımı da belirtmem gerekir.
yeni bir adım atmak yok, genellikle ailesine ve/veya arkadaşlarına anlatmak yok, çocuk yapabilmek yok, aldatma oranı çok, genellikle uzak ilişkilerde yaygın olan aldatma sorunu... ve daha bir sürüsü. bunlara rağmen devam edebilyorsak ya şanslıyız ya aşığız