eurovision

başımızı ağrıttığınız sikko şeylerden biri.
lgbt toplulugunun kendisi gosterdigi, destek ve tesvik aldigi organizasyon. buyuk bir gay partisi desek yanilmis olmayiz. onun disinda bir olayi yok benim icin.
bu yıl isveçli yakışıklının kazandığı yarışma . çok tatlı lan .
bir bilgi olarak, eurovizyon’u da kısaca tanıtayım, 1950'li yıllarda ii. dünya savaşı'nın ardından kendini yeniden inşa etmeye başlayan avrupa’da, soğuk savaş’ın ardından, ülkelerin birbirinden doğrudan özür dilemek yerine, dolaylı yoldan özür dileme biçimi olarak ortaya çıkmıştı bu yarışma. yaraları müzikle saralım bir de bunun yarışmasını yapalım diyen, aralarında husumet olan ülkelerden kimin ötekiyle derdi varsa, ona yüksek yüksek puanlar vererek bir nevi buzları eritmek için icat edilmişti yani. eurovizyonun politik bir yarışma olduğu tezi bu noktada doğrulanmış oluyor. mesela, almanya, italya, ingiltere, fransa ve ispanya, yarışma sonuçları ne olursa olsun her sene katılma hakkına sahiptir. şimdi ne soğuk savaş kaldı, ne de husumetin bitirilmesi için müzik yarışması gerekliliği. ondan beridir eurovizyon müzik yarışması olarak –tabi ki klişe komşu komşuya oy veriyor- tartışmalarıyla varlığını sürdürüyor. sizi bilmem ama benim için eurovizyon hala bir tutku ve her eurovizyon’da elimde kağıt kalem ülkeleri oylamak bana ayrı bir keyif veriyor. 2012 yılında 10’da 6 bilerek büyük bir başarıya da imza atmışlığım var yani. her neyse, konumuza dönersek, ilki 1956 yılında isviçre’de yapılan yarışmaya türkiye ilk kez 1975 yılında katıldı ve katıldığı gibi çakıldı o sene! hem de sadece eurovizyonun değil, türk pop müziğinin de en güzel şarkılarından biriyle!
yarışmanın artık bir şarkı yarışmasından öteye giderek, şarkı+kostüm+kişisel performans+sahne şovu+politika+halkla ilişkiler+reklam gibi tümüyle değerlendirildiği bir yarışma olmasına rağmen, hala bizdeki paranoyaklık sebebiyle vatan millet sakarya deyip bok atmaya çalıştığımız dünyanın en çok izlenen tv şovudur. ayrıca bu sene yarışma sonrası onlarca ülkede listebaşı şarkılar çıkararak kalitesini bir kere daha ispat etmiştir.
değişik bir arkadaşım olmuştu, bana eurovision hastası olduğunu, katılan bütün şarkıları (kazanan değil katılan) bestecisine kadar bildiğini, şu ülkelerin şöyle şöyle bu ülkelerin böyle böyle şarkılar gönderdiğini, orkestra işini çıkardıktan sonra eurovision işinin kalitesinin düştüğünü, trt'de eurovision komitesinde genç yaşında gönüllü olarak çalıştığını, danışmanlık yaptığını falan anlatmış, eurovision diye bir kaç saat beynimi sikmişti. onu dinlerken bayağı hayret etmiştim, bir insan böyle bir yarışmaya nasıl bu kadar tutkun olabilir diye. tabii o sıralar eşcinsellikle aram bozuk olduğu için fazla durumları çakmamıştım ama herhalde o arkadaşım bayağı geydi.

garip şekilde bir eşcinsel stereotipi olarak bu yarışmadan çılgınca zevk almak söz konusu. bir eşcinsel olarak aslında ben de severim bu yarışmayı izlemeyi (eşcinselliğimden dolayı mı izliyorum bilmiyorum gerçi de, öyle bi durumlar var galiba) ama yani benim için çok olmasa da olur bi yarışma. ama sene de bir kez izlemesi eğlenceli olmuyor değil, özellikle puanlama kısmını oldukça heyecan verici buluyorum.

isveç'liler özellikle bu yarışma konusunda kafayı yemişler bir de, melodifestivalen diye ülke elemeleri yapıyorlar falan ki, isveç gay pride'ında o kadar geyi bir arada bulamazsınız
çomarların yüzünden senelerdir katılamadığımız. adamlar resmen batıyla tüm ilişkilerimiz bitsin diye yırtınıyolar. neyse afganistan olunca uyanır belki çok değerli halkımız.
1980 1995 ve 2003-2010 yılları izlenmelidir
özellikle 95 yılı herseyi yle mukemmeldi bence ..
nocturne-secret garden (1st place /norway)
eski tadı vermiyor biz olmayınca
nedense belçika isveç ve luxembourg'a karşı ayrı bir sempatim oldu bu yarışma yüzünden
bir de andorra isimli bir ülke varmış hiç duymadığım onu öğrendim eski yugoslavya nin dağılışı falan baya bir şey katmış bana ...
her sene kendimizi daha çok rezil ettiğimiz musiki yarışması.

(bkz:aman petrol)
(bkz:işte opera)
(bkz:diday diday da)
eurovision 2018 kazananı netta barzilai ve israilli yönetici benjamin netanyahu'nun "seneye kudüs'te görüşmek üzere" mesajlarına rağmen eurovision şarkı yarışması referans grubu, eurovision 2019'un tel aviv'de yapılacağını açıkladı. resmi youtube kanalındaki açıklamada ı feel alive, toy veya diva'nın yerine golden boy'un kullanılması da ilginç bir detay.

direk benim için lena-satellite demektir.
korkunç biçimde ezberledim o şarkıyı
  • /
  • 3