facebook'ta profil fotoğrafına gökkuşağı eklemek

bütün arkadaşlarım yapmışlar. nasıl duygulandım sözlük anlatamam. demek ki benim arkamda olduklarını söylerken kuru sıkı atmıyorlarmış. ciddilermiş.

not: ben yapamadım.
platform tarafından tutulan istatistiklere göre, ortalama olarak her gökkuşağı profil fotoğrafına 5 akraba müdahale ediyor. bu da türkiye’de bir anda 2 milyon denyonun su yüzüne çıkması anlamına gelirken, son 48 saat içinde en sık görülen gerzek akraba yorumları ise şöyle:

1. "hrant öldü ermeni oldunuz, gay pride'da ibne oldunuz. geçen hafta benim doğum günüm vardı, bir taneniz bile ismail olmadınız!"

2. "yavrum biz trabzonluyuz. seni daha il sınırlarında delik deşik ederler. hadi evladım o aradaki renkleri sil sen. bordoyla mavi kalsın gene. onda mesele yok. sen de 2 renkle destek ver, nedir yani?"

3. "doğu türkistan'da müslümanlar katledilirken neredeydin osman? ben ve iki kuzenim daha bugün facebook'ta ölü bebek fotoğrafı paylaştık mesela sen ne yaptın?"

4. "pelinciğim, sen doğmadan önce ben dayın olarak çok erkek istemiştim. aslansın lan. arkandayım dayın olarak. gurur duydum, gurur. al kızları gel bi gün dayın rakı içirsin size"

5. "bunlar hep amerika'nın oyunları. amerika'nın oyununa geliyorsunuz ama ben oyun isteği gönderince burun kıvırıyorsunuz. kiwi isteği yolladım sana, profil resmini değiştir, benim oyunuma gel..."

6. "yeğenim beyoğlu zabıtalarına ihbar ettik. senin profil fotoğrafını griye boyayacaklar. haberin olsun..."

7. "oğlum ne bu fotoğraf? çabuk gel sil kendini benim arkadaş listemden. ben tam yapamıyorum nereye basıyoduk?"

-zaytung
hiç ummadığım kişilerin yaptığı bir eylem. listemde hiç olmaması gereken iş arkadaşları müdürler olunca cesaret edemediğimdir.
ben yapamıyom bari siz yapın!
über samimiyetsiz bulduğum olay. hemen "heterorolar da bizim kardeşimiiiz herkesin desteğine ihtiyacımız var" gibi teletubby düşüncelere dalınmadan açıklamak isterim.

samimiyetsiz buluyorum çünkü bu ülkedeki, daha doğrusu bu insanlar yüzünden. aynısı gezi'de de oldu, özgecan'da da ve daha birçok: sokağa tüküren benim gözümde hayvandan daha hayvan adamlar "doğasever" oldu, önünden taytla geçen kıza 1,5 iskender gibi bakan barzolar, dahası iki dakika mesaj yazmayan sevgilisi karşısında demet akalın'a dönen kızlar "feminist" oldu. neden? amacından saptı, çünkü popüler kültür bunu gerektirir ne yazık ki. olayın doğasını, ifade ettiği şeyleri anlamayan, anlamamakta ısrarcı olan insanlar herkes yapıyor" mantığıyla, ilgi çekmek-görmek ya da sözümona bir şeyin parçasıymış gibi davranıyor-muş taklidi yaparak gökkuşaklı fotoğrafları salınmadı. oysa ki burada olayın özü, fb gibi internete hükmeden bir şirketin böyle bir uygulama sunmasının sebebi, piyasaya ayak uydurma bir yana dursun; eşcinselleri kabul etme, bir nebze de olsa daha görünür kılma/farkındalık (en azından ben öyle olduğunu düşünüyorum). keza buna destek olan diğer insanların da bu düşünceyle hareket etmesi, birbirini seven aynı cinsiyetten iki insanı ne olursa olsun destekleme, evlenme gibi çok insani bir hakkın kazanılmasını(!) kutlamak. senin abuk suratını 6 farklı renkte görmek değil hani.

ama bizde öyle mi? tabi ki değil. hani, bunu iki tane kıza hava atma vb için yapanları geçtim, sözde eşcinsel canlısı ama "eşcinsel bir çocuğun olsa?" sorusuna "aman biz de olmasın da" minvalinde cevap veren, ya da " ay canım x de gay hiçbir zaman mutlu olmayacak" gibi söylemlerde bulunan sözde özgürlükçü, barışçıl kızlarımıza mı dem vurayım bilemedim. bu tarz kızlarımızda kendi yavan hayatlarını bir nebze de olsa anlamlı kılmak için başkalarını-bir azınlığı alt göreme, kendilerini mutlu hissetme eğilimi vardır. mesela twitter'dan aktarayım: "aşkım eşcinseller bile evleniyor biz niye evlenmiyoruz?" ama bundan önce lovewins demiş aaa bu arkadaş bizi destekliyor(!).

zaten bu konudaki desteğinizi bir filtreyle falan değil, ufacık da olsa o kafalarınızdaki düşünceyi değiştirerek-en azından çalışarak başarabilirsiniz sevgili sözümona destekçi arkadaşlar. yoksa " ya ne eşcinselliği herkes yapıyor yahu ehuehu" kafalarıyla diğerlerini bilemem ama beni kandırmazsınız.
"pride" ile yaptığım eylemdir.
facebook’tan yapılan açıklamaya göre tam 26 milyon kişi profil fotoğrafını gökkuşağı renkleriyle rötuşladı. bu fotolar yaklaşık yarım milyar yorum ve beğeni aldı.
listemdekilerin % 80 inin anlamadığı güncelleme/güzelleme
arkadaslarimdan bircogu ile birlikte benim de kullandigim filtre uygulamasi. basit de olsa aslinda cok sey ifade ediyor. ozellikle hetero olduklarindan emin oldugum erkek erkadaslarimin bunu yapmasi. dunya ne hizli degisiyor?..
celebrate pride uygulamasıyla mümkündür efendim.

https://www.facebook.com/celebratepride
yaptığım eylemdir. basit kaçmış biraz ama düşünmeleri bile hoş