gegen die wand

birol ünel'in gözleriyle oynadığı film. bunu çok az kişi becerebiliyor. ayrıca güven kıraç, ben hastayım lan bu adama hiçbir filmde başrol olmaz, sikindirik yan rolleri vardır ama oyunculuğuyla yıldızlaşır adeta. duvara karşı'da da öyleydi. oynadığı her yapıtta da öyle bence.

--- spoiler ---

birol ünel'in eliyle bardakları kırma sahnesinden sonra kan revan içindeyken dans etme sahnesi aklımdan çıkmaz benim de. aşkın, insanı ne bok durumlara düşürebileceğinin daha iyi bir göstergesi yoktur heralde bu sekanstan başka.

--- spoiler ---
güzel filmdir hoştur lakin birazdan yazacağım spylordor:

spoiler
bence filmin en güzel sahnesi klüpte kadının erkeğe göğüslerini gösterip "bunları görüyor musun? ben yaşamak istiyorum" demesidir. laf arasında ingilizce konuşacağım ancak kadın orda kendi vüudunu claim etmiştir. yaşamak var yaşamak var. kimi yaşayanlar aslında hayatta kalmaktalar. bu söz üzerine 3 cilt kitap yazılır diye düşünüp bir de üşengeç olduğumdan entrimi sonlandırıyorum. tüm okurları da yaşamaya davet ediyorum.
bir de bu dünyada güven kıraç 'tan daha güzel ''amına koyim'' diyen bi adam daha yoktur. bana dese mesela amına koyim diye. bilmiyorum.
acayip güzel bir film. fatih akın'ın izlediğim ilk filmiydi. ilk yarıdaki yüksek tempo ve yakın çekimler gerçekten son hız duvara çarpan bir arabanın içinde gibi hissettirdi. ikinci yarıda her şeyin yavaşlaması, sahnelerin genişlemesi, diyaloglar, olaylar falan derken ciddi anlamda göğsüme fil oturmuş gibi hissettim. hangi oyuncu daha iyiydi karar veremiyorum, sibel kekilli mi, birol ünel mi güven kıraç mı? ya da hangisi kötüydü, meltem cumbul mu, sibel'in annesi rolündeki siri kılıklı kadın mı? bariz ve rahatsız edici detaylar vardı ama filmin bütününe baktığımda devede kulak kalıyor. oryantalizm gibi öğeleri bu kadar çarpık kullanmak, bu kadar berbat hatalar yapıp bu kadar iyi bir film nasıl çekilir bilmiyorum. sibel-cahit ilişkisindeki metaforlara falan hiç girmeyeceğim. olmuş bu, hem de başyapıt gibi bir şey olmuş.
ülkemizde ilk olarak sibel kekilli'nin oynadığı film olarak dikkat çekmişti. 2004 yılında çekilen fatih akın filmidir.

(bkz: duvara karşı)