hapşırmak

ani, irade dışı, sesli bir şekilde ağızdan ve burundan nefes vermektir. elhamdülillah denir. uzun süreli ve fazla sayıda olması tehlike oluşturabilir. birde hapşırana çok yaşa denir.
http://www.timsah.com/Adam-feci-hapsiriy...
kalbi durdurduğu için bir anlığına, kalbi dinlendirdiği bilim adamlarınca söylenmiş aktivite
samimiyetsiz görünen bir temenniyle de olsa insana yalnız olmadığını hatırlatan refleks. alerjisi olanların büyük talihsizliği.
hapşirmak vucudun bi tür tepkisi yada reaksiyonu..hapşırmayı tutmak yada hapsırmamaya çalışmak ölüme sebebiyet verdiği için lütfen ağzımızı kapatarak hapşiralım ve sonra ellerimizi ıkayalımm
vücudu kendine getiren, kalbin birkaç ms boyunca durmasına yol açan ve sonrasında hızlı kan pompalamasını sağlayan, sonrasında insanı gevşeten, tutmanın tehlikeli olduğu (bir düğün de bir gelin hapşırığını tutayım derken beyin kanaması geçirip ölmüştü diye okumuştum), sevdiğim aktivite, vücudun vücutta yabancı madde olarak gördüğü toz vb benzeri partikülleri vücuttan uzaklaştırmak için geliştirdiği mekanizma. ancak o son hapşırık burnun ucuna gelir de böyle kalakalırsın ya, işte o an sinirlerden sinir beğenirsin.
o an gelmeden evvel, kafayı hafifçe yukarı kaldırıp iki parmağınla burnunun kaşlarla birleştiği yere bastırırsan yapamadığın eylem. <br> <br>denenmiştir, bastırınca hapşırığın geçiyor.
tutulmaması gereken şey..bazı ortamlarda aman ayıp olmasın, çok ses çıkar, mahcup olurum gibi sebeplerle tutulunca ses tellerinin kopmasına sebep olabiliyor..
tarihte farklı anlamlar yüklenmiştir, helenistik dönemde tanrıların bir uyarısı olarak görülürmüş, daha sonrasında kilisenin hapşıran insanlara "god bless you"(tanrı seni kutsasın) denmesini istemesi burdan gelir. doğu kültüründe birilerinin arkanızdan konuştuğuna işaret olarak görülmüş. <br> <br>hapşırmak üst solunum yolu için faydalı bir olaydır, temizlenmesine yardımcı olur. engellenmeye çalışılması tehlikelidir, göğüs bölgesine ve beyne yüksek basınç uygular, tutulması halinde kaburgaları dahi kırabilecek güçtedir. beyne basınç uygulandığından tutulması halinde damarlara zarar verip beyinde kanamaya yol açabilir, felce kadar yolu var. o yüzden dikkat edilmesi gereken bir durum. <br> <br>(bkz: içinde kalmasın)
tüm zararlarını bilmeme rağmen hala hapşıramıyorum. hapşırığımı tutmayacağım, kaburgalarımın kırılıp organlarıma batması ve iç kanaması geçerirek ölmek için daha çok genç ve yakışıklıyım diyorum ama "ha, ha, hapş, hapştsp" tutuyorum. çevreden gelen uyarılar zaten çabası. ben biliyorum kardeşim ama alışmışım bir kere.