harry potter and the cursed child

efsane harry potter serisinin çıkacağı duyurulan sekizinci kitabıdır. yetişkin harry potter'ın büyü dünyasında başından geçenleri ve harry'nin küçük oğlu severus albus potter'ın maceralarını konu alacaktır. kitap part 1 ve 2 olarak piyasaya sunulacaktır. ben gibi harry potter manyaklarını aşırı sevindiren haberdir.

edit: harry'nin büyük oğlu james sirius potter'dır hikayede küçük oğlu severus albus potter anlatılacaktır. ben yanlışlıkla entyrmde büyük oğul yazıp albus demiştim sağolsun marvelous düzeltti beni. kendisine teşekkürler.

haber linki;

http://mashable.com/2016/02/10/harry-pot...
heyecandan ve mutluluktan aklimi kacirmama yol acmis haber. bu kadar efsanelesmis ve bitti denilerek rafa kaldirilmis bir serinin devam ettirildiginde sicma ihtimalini de goz onunde bulundurmakta fayda var. hayirlisi be gulum...
bu arada bu 8. kitap olarak geçiyor bir pazarlama stratejisi olarak ancak özünde yayınlanacak olan 2 part'lık tiyatro gösterisinin senaryo metninden oluşacak, yani doğrudan hikayenin devamı olmayacak. akıllarından ne geçiyor bilmiyorum ama zamanla tüm detaylar ortaya çıkacaktır. bundan ziyade ben jk'nın eski röportajlarında bahsettiği ansiklopedinin çıkıp çıkmayacağını merak ediyorum çünkü yine aynı röportajda bunun için çalıştığını fakat epey zaman alacağından bahsetmişti. eğer öyleyse benim aklımı kaçırtacak yegane şey o ansiklopedi olacaktır.
sonunda bitirdiğim kitap. ben de bir devam kitabı olduğu için "acaba sıçıp batırırlar mı" kaygısı ile okumaya başlamıştım ki daha 30. sayfasında ağzımın suları akarak içine daldım. seriyi okuduysanız ve seviyorsanız bu kitabı beğnmeme ihtimaliniz yok. tiyatro metni olarak yazıldığı için her şey o kadar hızlı ilerliyor ki, harry'nin oğlu 10 sayfada hogwarts'daki 1. yılından 4. yılına geçti. okuması kolay ve eğlenceli umarım bir gün tiyatro oyununu hadi olmadı en kötü tiyatro oyununun dvd'sini falan izleyebilirim.
serinin kalitesine erişememiş, mantık hatalarıyla dolu bir kitaptır; en basitinden zaman döndürücüler hakkında bizim üçüncü kitapta öğrendiğimiz her şeye ters düşer. insan (özellikle de rowling üç kitap daha çıkartacağını açıkladıktan sonra) kadının tüm bunları unutulmamak için yaptığını düşünmeden edemiyor. ama işte olay harry potter'ın ne asoiaf ne de middle earth olması - geniş bir çerçeve değil bu, ingiliz bir okulda ingiliz bir çocuğun hikayesi. on yıl sonra işin içine amerikalıları ekleyip üstüne bunu bir de bunu bazı azınlık kesimlere karşı oldukça offensive bir şekilde yapınca olmuyor jo'cum yani. bırak, paran da var zaten, harry potter çocukluğumuzdan sevip saydığımız bir şey olarak kalsın. her yanı mantık hatalarıyla dolu, kendi içinde var olamayan bir "evren" olarak değil.

not: bir de bu kitap jo'nun elinden çıkma değil galiba.