harry potter

eşcinsel bir alt mesaj işliyor olabilir. dolapta (bkz: closeted) yaşayan, farklılıkları yüzünden eziyete uğrayan harry, kendisi gibi olanlarla tanışıp safkan hetero olduğunu iddia eden homofobik voldemort'a karşı mücadele ediyor. gryffindor: gay, ravenclaw: reasonable, hufflepuff: humanist, slyhterin: straight'i temsil ediyor teorime göre. sonunda her zaman olduğu gibi sevgi kazanıyor.
arthanni'nin teorisini mantıklı buluyorum *
sonuçta j.k. rowling, dumbledore'nin eşcinsel olduğunu söyleyen ve bunu twitter'da da çok güzel bir şekilde belirten birisi. bu mesajları da çok güzel bir şekilde vermek istemiş olabilir *
http://www.telegraph.co.uk/culture/harry...
muhteşem hayali bir evren. kitapları, filmlerinden daha uçuk! harry potter'a o kadar sapkınım ki, ev arkadaşımla 2 haftada bir düzenli olarak tüm seriyi baştan sona kadar tek bir günde izleriz.
birlikte büyüdüğüm için kendimi şanslı saydığım fantastik seri, kitap okuma alışkanlığımı da seninle kazandım harry pottercım, seni çok özlüyorum.*
zamanında daha küçükken benzetildiğim karakter. ve bunu duymak hoşuma giderdi baya, çünkü ben okulun havalı ve cool çocuğuydum ama şimdi farkediyorum ki aslında insanlar dolapta yaşadığımı düşünüp ne kadar pis ve pasaklı olduğumdan dem vuruyorlarmış.
gaza gelip 4. kez okumaya başladığım seri.
mevcut 7 kitaptan, 8 yaş ve sonrası çocuklarınıza ilk 3 kitabı, 11 yaş ve sonrası çocuklarınıza son 4 kitabı mutlaka okutun. çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren ve ayrıca insanlardaki önyargıları yok eden en iyi kaynaklardan biri olduğu söyleniyor.
harika bir kurguya sahip olan j.k rowling tarafından yazılan bir seri. hala bittiği için üzülüyorum. oturdum 2 gündür tüm kitapları karıştırıp, filmleri baştan izledim. severus için bellatrix için nymphadora tonks için dumbledore için ağladım. ilerde çocuğum olursa 10. yaş gününde ona bu kitap serisini hediye edicem.
j. k. rowling kişisinin aşmış hayal gücü ve kurgu yeteneğinin ürünü.

üç ana karakteri pek sevmesem de narcissa malfoy (ki asasına sahibim), fred - george weasley, dumbledore, snape, remus lupin, mcgonogall, bellatrix lestrange gibi harika karakterlerin hastasıyımdır.

not: kendim bir ravenclaw'ım.
12 haziran 2016 orlando'da gay bara silahlı saldırıda universal studios'daki harry potter tema parkında çalışan luis vielma'nın hayatı kaybetmesi üzerine insanlar tarafından asaları göğe kaldırılarak anılmış.* günümüz gençliğini daha iyi bağlayan bir kitap yoktur sanıyorum.

http://ayisozluk.com/lnk/a64e90

yazarın bir süre önce attığı tweet; http://twitter.com/jk_rowling/status/742...
jk rowling'in pottermore'da yayınladığı tüm yazılar sıralı tam liste şurada;

http://www.reddit.com/r/PottermoreWritin...
kendi evime taşındığımda harry potter kitaplarıyla dolu bir raf oluşturma hayalim bile var * o derece severim.

(bkz: expecto patronum) !
bugün 9 3/4 numaralı perondan kalkan hogwarts ekspresi ile yeni dönem başlamaştır. muhtemelen şu an ortak salonda yeni öğrenciler binalarına yerleştirildikten sonra yemek yiyorlar.*

#backtohogwarts
sanırım türkiye'de bu kadar sevilmesinin bir sebebi de, elbette muhteşem kurgusuna bir lafım yok, sevin okyay'ın başarılı çevirisidir.
hikayenin yazarı tarafından gay karakter olduğu açıklanan albus dumbledore'un yeni filmlerde sevgilisi de ortaya çıkıyormuş. sevgiliyi johnny depp canlandıracakmış.

http://www.pinknews.co.uk/2016/11/10/joh...
hepsini defalarca kez okudum. favori kitabım altıncısıdır. kitapları filmlerinden daha başarılıdır. bana kitap okuma alışkanlığı kazandıran iki şeyden biridir. *
  • /
  • 2