harry potter

j.k rowling tarafından kaleme alınan aynı adlı romanın baş karakteri olan muskacı bebe. pek bir maceracıdır , tırsma titreme , dona sıçma gibi avamlıkları yoktur , bütün kainatı lanetleyebilecek düzeyde kötü kalpli lord woldemortu gördüğü yerde bodoslama dalacak tarzda bi çocuktur.
hepsi bir kenara kurgusu hayranlık uyandırır.
kemalettin tuğcu kitapları tadında bir dramı anlatsada londra nın arka sokaklarındaki muggle lardan gizlenen büyücülük dünyası tasvirleri muhteşem olan kitaplar serisi. ne sikime yarayacaksa kullanılan büyülerin tamamını asa hareketleriyle beraber öğrenmişliğim vardır... *
ben bir ara ciddi ciddi motive olursam sihirle büyüle ışığı açıp kapatabileceğimi düşünüyodum sonra dedim ki la ben manyakmıyım o kadar enerjiyi ne diye ota boka harcicam çarşıda pazarda görüp kestiğim tipleri koli yapmaya harcarım dedim vazgeçtim. ışığı büyüyle açacakmış. salak limonagaci nolacak.
lumos diyerekten ampule ve bilumum aydınlatıcılara ihtiyacı kaldıran büyücü çocuk
biz ona ışıldak diyoruz türkçede. lumos latincesi heral.
hermione yi bi türlü ...*

http://a1108.hizliresim.com/11/8/27/18152.jpg
fantastik kurgu türüne yeni bi r soluk getiren 7 kitaplık ve 8 filmlik bir dünya. bu tür eserlerde en çok görülen ve sanırım görülmesi gereken bir "gelişme" hikayesi. ilk iki kitap çocuk kitabı tadında olmasına rağmen 3. kitaptan itibaren giderek karanlık bir havaya bürünmüştür. 2 ana karakter haryy, ron ve hermione ve pek çok yan karakterin derinlemesine tarfilendiği, karakter gelişimlerinin ayrıntılandırıldığı bunun yanında ilginç ve gizemli olay örgüsünün hikayeye eklendiği bir seridir. aslında ana-babası tüm zamanların en kötü büyücüsü voldemort tarafından bir kehanete dayanarak öldürülen ve muggle yani büyücü olmayan teyzesinin yanında yaşamayan bırakılan haryy nin acıklı ve hüzünlü hikayesidir. özellikle son kitap boğazımda yumrular oluşturan hüzne ve kayıplarla doludur. çocuk kitabı demeyin. deneyin.
http://b1109.hizliresim.com/11/9/1/6768.jpg
i must ask again too much of u harry, seviyorum bu seriyi olay örgüsü mükemmel hele kitaplar daha da ..
ilk 4 kitabı çıktığında çocuk romanı diye adlandırılan ama yazarın kurduğu kaliteli kurgunun farkına varılmasıyla ve filmin görselliğinin artmasıyla büyük başarı yapan kitap serisidir keşke bitmeseydi dediğim çok olmuştur
benim için birinci sırada olan film,kitap seridir. benimle birlikte büyüyen harry potter ve karakterlerine çok fazla bağımlıyım. küçükken kendi yazdığım bölümleri bile vardır ve oldukçada iyimiş diyorum bakınca. küçükken siyah bir polarım vardı önüne gryffindor arması takar sahte bir gözlük yapar elimede gebermiş bir asa bozması birşey alıp sokaklarda yürürdüm. * tüm okulda adım çıkmıştı harry potter denince akla ben gelirdim. filmlerinin repliklerini ezbere bilirdim unuttum ama.çokta iyi hatırlıyorum ben 6.sınıfa geçeceğim yaz hogwarts tan mektup gelicek diye beklemişliğim vardır.*
apış arası süpürgeli ergen

otomatik açılan / kapanan kapılara yaklaştığında alohomora diye çığıran bir neslin üremesine neden olan velet.

hogwarts cadılık ve büyücülük okulu yerine yaz aylarında kur'an kursuna gönderilseydi; ayetel kursi, felak ve nas sureleriyle; değil lord voldemort'la tüm şeytani ucubelerle ve onların oyunlarıyla uğraşmasına gerek kalmazdı.
ilk okul birde ilk filmine gittim.bu sene üniversitedeyim.düşün.bir çocukluk harry potterla geçti.
dumbledore karakterinin gay olduğunu söylemiştir j. k. rowling. grindelwalda aşıkmış üstelik ama iyilik kötülük meslesiyle safları ayrılmış. bir ara deyivermişti:

http://www.habervitrini.com/haber/harry-...
ebay'den dönem dönem asa, anahtarlık, aksesuar vs. siparişi verdirecek olan seridir. özellikle kitapları ile hayatımda her zaman çook çok özel bir yerde olacak.
yan kitaplarından biri olan "fantastik canavarlar nelerdir, nerede bulunurlar?" için bir film uyarlaması düşünülen seri. tüm kitaplarını senelerdir defalarca okumuş ve hala ara ara okumaya devam eden beni daha mutlu edemezlerdi herhalde.
seni hermione'den bile kıskanıyorum.. ergenliğimin karşılıksız aşklarından birisi.. onun gibi olabilmek için "çatal dil" çalışmaları yaptığım doğrudur. sonrasında ron ile yatakta çıplak fotoğrafını görünce karşısına çıkıp "ne buldun onda" diyememişimdir.. sonrasında jake ile tanıştım, jake bana harry'yi unutturdu.
çok özgün ve yaratıcı bir dünyaya sahipken yedi kitapta sona eren seri. ucu o kadar açık ki dünyasının neden sadece harry potter ile sınırlı kaldığını anlamıyorum. orta çağ, farklı coğrafyalar ya da karakterlerin kişisel yaşamları falan anlatılabilir yeni serilerle. tek yazarla da sınırlı kalmasa bir proje halinde basılsa mesela farklı kitaplar... harcıyorlar potansiyelini sözlük!
hogwards dünyasında yer alan fantastik canavarlar nelerdir, nerelerde bulunurlar? filmi yakin zamanda biz hayranlarina sunulacak
hp pek sevmem, hatta sadece ilk 3 filmi zoraki izledim diyebilirim ama neville... allahım evrim teorisinin bir kanıtı, bir umut ışığı. bir de her sene çocuk sanki daha da seksileşiyor mu ne...cisıs

http://www.buzzfeed.com/kimberleydadds/h...
  • /
  • 3