her başlığın altından şarkı sözü çıkması

evet sözlükçüm, son haftalarda sözlüğün adeta bir şarkı sözü arşivi, müzisyen, gitarist, piyanist şantör, albüm tanıtım sitesine dönüşmesi halidir. en ciddi başlıkların bile altından ya albüm tanıtımı, ya şarkı sözü çıkmasıdır.
sol çerçevede kafama göre bir şeyler göremeyince karma butonuna nazikçe dokundum ve darbe diye başlık görünce "hemen gireyim, sözlük yazarları bu konuda neler düşünüyormuş öğreneyim, ben de iki satır döktüreyim dedim ama evet, tahmin ettiğiniz gibi o başlık da sadece bir şarkının sözlerini paylaşmak için açılmıştı.
tamam müzik güzeldir, hoştur ama sol çerçevedeki başlıkların yarısından fazlasının eurovision, albüm tanıtımı, şarkı sözü vs olması da insanın kendisini konservatuarda öğrenci gibi hissetmesini sağlıyor.
politika, hukuk, siyaset, spor vb. konuların pek ilgilerini çekmemesi durumudur.

(bkz: ayı sözlük basketbol zirvesi)
(bkz: eşcinsellerin müzik ve sanatta başarılı olması)
biraz sağduyulu yaklaşılması gerektiğini düşündüğüm durum. malum sözlükte açılmamış konu çok ama yazar sayısı çok az...haliyle herkes sadece ilgilendiği konular hakkında yazıyor...mesela muz başlığı açsam ben direkt muzun ne kadar güzel,faydalı bir meyve olduğundan değil çağrıştırdığı erotik şeyden bahsederdim....

ben şahsen rahatsız olmuyorum bu durumdan ya da yadırgamıyorum bu durumu,aksine yeter ki yazıyor bazı insanlar diye düşünüyorum...birileri bir şeyler paylaşıyor,birileri de okuyor...bundan mutlu oluyorum...bir de hele ki yazanlar benden daha genç olurlarsa ekstra mutlu oluyorum...
sözlük yazarlarının ilgi alanlarının farklı olma durumudur. sakıncalı bir durum olmadığı kanaatindeyim. herkesin ilgi alanları farklıdır.
başlıklarda ve entrilerde kota olduğunu bilmeyen, bir kaç çapulcunun işidir her halde. yoksa herkes istediği başlığı açıp içine formata uygun her şeyi yazabiliyor mu zannediyorlar?

mesela ben sözlüğe asla pompei antik kenti ile ilgili bir şey yazmadım, yazmayı da düşünmüyorum. ama sakın ola gidip altına şarkı sözü yazmayın, bozuşuruz.

(bkz: buraya şarkı sözü yazan eşektir)
bir durumu, duyguyu ya da varlığı anlatmanın şarkı sözleriyle daha kolay olduğunun göstergesidir. yanlış anlaşılmamak ve aforoz edilmemek adına böyle entryler sık sık karşımıza çıkmaktadır. ilgi çekmenin etkili yollarından biridir. malum daha ciddi konularda bu kadar ilgi çekmek ve kabul edilmek zordur.
ben de müzik adına bir şeyler yazıp , şarkı sözleri , klipler paylaşıyorum ama bunu sırf entry sıçıp en çok entry girenler zımbırtısında olmak için yapmıyorum . ben de martiye katılıyorum hatta bu başlığı o açmasa ben açacaktım.
karşı değilim ama ecnebi müziğinden hoşlaşmayanlar için sinir bozucu bi durum.ha sana ne yapraaam okuma o zaman dersen sol framede okuyacak bir şey yok mecbur okuyorum.o zaman okunacak bir şey yaz lan kamil dersen ne yazayım.siyasete girince çatışma yaşanıyor eşcinsellerin sorunlarını yazınca ilgi görmüyor.buradaki ilgi şu entrinin altına kimse devam etmiyor çünkü türk eşcinselleri olarak hiç sorunumu yok kimliğimiz anayasal güvence altına alınmış durumda!eşcinsell cinayetler hiç sikimizde değil çünkü hala öldürülmedik.varsa yoksa şarkı türkü moda sinema lay lay lom.

lan bazen sözlüğün dışından bakıyorum da gerçekten klasik gey sterotipinin tıpkısının aynısı gibi yazıyoruz sevişgen başlıklar*sanatsal başlıklar* görüyorum anlıyorum ki bizim siyasi hukuksal hiç bir derdimiz yok bide utanmadan eşitlik istiyoruz.
"bir x şarkısıdır" gibi salakça kısa bir entryden oluşmadığı sürece çok sorun olmayandır.
üff ne çok abarttınız ya,madem çok biliyorsunuz,çok sinirlerinizi bozuyor sizde o zaman oturun daha faydalı olduğunu düşündüğünüz konular hakkında başlık açıp,şarkı sözü yazmadan fikirlerinizi yazarak tanımlayın.

icraat yapmadan bok atmayın...keza bu halinizle çocukluğumda oturduğum mahallenin meraklı ve dedikoducu teyzesi şaziye neneden bir farkınız yok...
neden sıkıntıya dönüştüğünü anlamadığım başlıktır, herkes ilgi alanlarını paylaşır. paylaşsındır, okuyanıda sevenide vardır. müzik dışında bişeyler paylaşımlar sevenlerde istedikleri başlıkları açsın, klavyeleri elindenmi alındı sanki. sol köşeyi o başlıklarla doldursunda sıkılmasın yorumlar yapsın. hayır sayıları hiçte yadırganacak gibi değil... garip... okadar müzikten sıkılmış kişi boş boş duruyormu yani.
öncelikle "her başlık" ifadesi kullanılarak yapılmış olan genelleme diğer açılan tüm başlıklara haksızlık olur. sözlükte çatışma yaratmayacak hemen hemen her konuda yazılabildiğini sık sık görüyoruz ve buraya yazanlara da aynı şekilde haksızlık oluyor bu da. bu konuyu olumsuz şekilde eleştirenlerin az entry giriyor olması durumu da, kendilerini fazla ifade edemedikleri ve belki de en azından müzikle bile de olsa alakalarının pek olmaması gerçeğini gözler önüne seriyor. kimse ilgilenmiyor diyerek başlık açmama sorunsalını da ilk defa görüyorum. buraya başlıklar rağbet görsün altına bir sürü entry girilsin diye de açılmamalı. ilk entry bazen o kadar açıklayıcı ve tanım kalitesi yüksek olur ki, devamında yazılacak hiç bir şey kalmaya da bilir. evet doğru tespitlerden biri de "neden sen yazmıyorsun" dur. cidden neden sende kafandakileri yazmıyorsun? ilgilendiğin düşündüğün konuları sözlüktekiler ile paylaşmıyorsun? sürekli bir burun kıvırma huyu vardır eşcinsellerin. verilen emekleri çok çabuk çamura batırma huyumuz da vardır bizim.
amaç okuyucu için bir sözlük yaratmaksa okuyucu x kelimeyi arattığında o kelimeyle ilgili bütün bilgilere ulaşılsın istenmesidir. " darbe" buna çok iyi bir örnektir. evet sözlükte darbe başlığında şarkı sözü girilmiş olabilir; ancak darbe elbette sadece bir şarkıdan ibaret değildir. evet ben darbe dönemini yaşamadım, kulakdan dolma bilgiler veya araştırmayla da o zamanki yaşanan duyguyu tam anlamıyla ifade edemem. burada iş diğer yazarlara düşüyor. konunun farklı anlamını entry olarak girelim. girilen entry bu şekilde boşa gitmiş yada değersiz olmaz. bilakis okuyucu " hımm darbe diye şarkı varmış; ama birde darbe diye de dönem varmış" deyip her ikisini de okur. mukayese eder. saygılar.
sanırım bu başlık benim için açılmış, geriye dönüp entrylerime baktığımda büyük çoğunluğunu şarkı sözlerinin oluşturduğunu görüyorum... ama bv bearbaşlığında da yazdığım gibi kendimi en güzel bu şekilde ifade ettiğimi düşünüyorum. bunun başkalarını rahatız edebileceği aklımın ucundan bile geçmemişti... *
bu başlık kesinlikle benim için açılmıştır. bu başlığın açılacağından adım kadar da eminim. hatta bunun makarasını daha geçen gece tra jedi ile yapmıştık (bkz: #43725).

öncelikle abarttığımın ben de farkındayım ve son zamanlarda müzik ile ilgili entry girmekten kaçınmak adına sözlüğe ara ara girmeye çalışıyorum. eğer gerçekten diğer yazarları sıkmışsa bu entryler öncelikle özür dilerim. ama...........

başlığı açan arkadaşım darbe başlığına tıkladığımda şarkı sözü vardı yazıyor. peki sen neden darbe ile ilgili aklındakileri yazmıyorsun da varolan bir şarkı isminde entry girdiğim zaman rahatsız oluyorsun bunu anlamadım???

ayrıca politikadan anlamam. o yüzden darbe başlığının altına politik birşeyler yazabileceğimi sanmıyorum. bana kimse sözlüğe yazar olmadan önce öyle her önüne gelen şarkının başlığını açamazsın diye bir uyarıda da bulunmadı. ben de amlı götlü entrylerden tiksiniyorum ama ağzımı açmıyorum. beğenmeyen başlığa tıklamaz, ya da eksi verir gider. çok sinirini bozuyor ise dark beara anlatırsın derdini o da çaresine bakar.
ne demiş madonna ablamız "music makes the people come together". aslında müzik insanlar için en iyi uyum noktası. ben de zamanında çok müzik paylaşırdım grup tanıtımı vs ama sonradan baktım çoğaldık müzik paylaşanlar olaraktan çektim kendimi geri. ama sonuçta sözlük burası isteyen sex konuşur isteyen politika isteyen müzik. şu anda sol frameimiz çok hızlı akmadığı için göze batar gibi gözükse de biz büyüyen bir aile olduğumuz için ileride çok mevzu bahisi geçmeyecek bu konuların. ama evet şu son 1 haftadır biraz çoğalmış durumda. ben kendim için söylüyorum en azından benim için sıkıntı yok. böyle bir başlığın da gelmesi hiç süpriz olmadı doğrusu.
ajdar'ın yeni single'si. sözleri şöyle:

her başlığın altından şarkı sözü çıkıyor
çık-çık-çık-çık-ı-ı-ı-yooooooorrrrrrh!
ajdaaaaarrrrrrrrrr
başlık açtım
baktım, baktım
doymadım
çık-çık-çıkıyor
in, in bitmiyooor
ajdaaaarrrrrr
süpper
hipper
sttaaar
ajdaaaar
yanına biraz daha zahmetle şarkıyı dinleyebileceğimiz link konulduysa tadından yenmez.*

her başlığın altından cdbetul'ün çıkmasından rerörö.*
"rastgele" butonunu ayısözlük adına anlamsızlaştıran olay. bünyede sıkıntı bunaltı sebebi.