heteroseksüellerin cinsel tercihlerine saygı duyuyorum

şakirt ve beyinsiz olanları da olsa yine de kabullenmek lazım. hor görmemeliyiz.

(bkz: türkiye'de şakirt beyinsiz ve hetroseksüel olmak)
heteroseksuellerin cinsel ve dinsel yonelimlerine saygi duyuyorum seklinde degistirilmesi gereken baslik
benim heteroseksüel arkadaşlarım var, hepsi de dünya tatlısı, bence ötekileştirmemek lazım. hem insanlar bazen karşı cinsten de hoşlanabilirler.
kimse tercih ettiği için biriyle ilişkiye girmiyor insanın içinden ne geliyorsa odur.yani cinsel eğilimlere saygı
saygı duyuyorum ama anlamıyorum
heteroseksüeller normal bir anne babadan dünyaya gelip belirlenmiş normal bir hayat yaşadıkları için herhangi bir tercih yaptıkları söylenemez. çünkü tüm dünya düzeni onlar için kurulmuştur; herhangi bir ayrımcılığa uğramazlar, yönelimleri onların hayatında engel oluşturmaz. bu nedenle saygı duyulsa da duyulmasa da sunulanı yaşayıp, yeri geldiğinde başkalarının tercihlerini/yönelimlerini eleştirmekte sorun görmezler.
tercihlerine saygı duyuyorum ve tercihlerini anlayışla karşılıyorum fakat kesinlikle gelip geçici olduğuna inanıyorum. bir psikoloğa danışarak bu geçiş sürecinin üstesinden gelebilirler. yakın zamanda açılan arkadaşıma hemcinslerinden hoşlanmaya çalışması ve hemcinsleriyle daha çok arkadaşlık kurması yönünde tavsiyede bulundum. fazla zorlamak da istemedim, kendisi zaten doğruyu yanlışı ayırt edebilen bilinçli birisi. yanlış şeyler yapmayacaktır.
cogunlugu farkliya, karşıta, zitliga bu kadar kapali olup da dogal olaninin karsi cinse , kendinden farkli olan cinsiyete yonelmek oldugu gorusunun hakimiyet surdugu yonelimdir heteroseksuellik. yapilacabilecek en guzel sey onlara heteroseksuel olmalarinin hicbir sey degistirmeyecegini ve onlari yine sevecegimizi, bizim icin tek ayrımın iyi insan kotu insan oldugunun ve bunu disindaki butun ayrimlara sicak bakmadigimizi, hepimizin ana taniminin insan oldugunu bildirmenin ve birlikte saygi, sevgi,hosgoru, nezaket ve uzlasi ile yasayabilecegimiz konusunda ikna etmek oldugunu dusunmekteyim.
herhangi bir seksuelin cinsel "tercihi" ile kastedilen nedir anlamiyorum. bunun tercih konusu olup olmadigi tartisilabilir. bana kalirsa kisi ancak acilip acilmamak konusunda, acilma zamani konusunda ya da bedeninde ne gibi tamamlayicilardan yararlanacagi konusunda tercihte bulunabilir. otesinde, nasil lgbti birey olmak bir secim ya da saglik sorunu sonucu olmayip varolustan gelen bir nitelik ise, heteroseksuel olmanin da ayni sekilde varolussal oldugunu dusunuyorum. sonucta cok az insanin tecrubeleri salt karsi cinsle yasananlardan ibarettir, cogu kiz evcilik oynarken diger kizlarla opusmustur, cogu oglan pisuvarda yandakininkini kesmistir vs vs. hemcinsine ilgisi olan ya da kendisini karsi cinsten hissedip kacinilmaz sekilde hayatina bu sekilde devam edenler gibi karsi cinse ilgi duyan, biyolojik cinsiyetiyle ruhsal butunluk hisseden bireyler de var. hep birlikte saygiyi duyumsamak guzel, heteroseksuel-tercih-saygi denkleminde bir cumle ise homofobik bir otekilestirme turu gibi geliyor bana.
aslında tercih değil yönelim. cinsel yönelimleri farklı olduğu için onları dışlamamamız gerektiğini düşünüyorum. benim de çevremde heteroseksüel insanlar var ve ben onların cinsel kimliklerini olduğu gibi kabul edip saygı duyuyorum.
okurken gözlerim yaşardı. çok teşekkür ediyorum hepinize. bi de bize evlilik hakkı verilse keşke. özel yasa çıksa.
  • /
  • 2