hung up

duyduğum an recep ivedik'in pembe aerobik kostümünden giyip, omzuma müzik çalarımı aldığım gibi kendimi umarsızca sokaklara vurup, cadde, kaldırım, pazar yeri demeden çılgınlar gibi dans edesimin geldiği madonna şarkısıdır. (bkz: o neydi gız)

na bu şekilde;

melodi abba'nın gimme gimme gimme adlı şarkısından alınmış. abba'nınki de çok güzel.
confessions on a dance floor'un isaac ile birlikte başka şarkı formundan alıntılanmış iki şarkısından biridir. hung up'ta abba şarkısının bir kısmının melodik yapısı, isaac'ta ise i m nin alu'nun bazı sözlerine yer verilmiştir.

american life sonrası boykot yağmuruna tutulan madonna'nın neredeyse tüm dünya listelerinde 1 numara olduğu yeniden doğuş teklisidir. öyle ki abba grubundan yapılan açıklamada hung up için verilen özel melodi izninin sonuna kadar hak ettiği açıklaması yapılmıştır. şarkı ayrıca müziğe remiks albümü ile dönmek isteyen madonna'nın son dakikada bundan vazgeçerek edm formunda albüm yapması için stuart price'nin bir gecede aklını çelmesi sonucu meydana gelmiştir. madonna'nın birden fazla sayıda grammy'ye aday gösterilen ve en iyi dans/elektronik albümü dalında grammy ödülü kazanan albümü için de lokomotif şarkı olmuştur.

itiraflarla başlayıp itiraflarla sona eren albümün tanıtımı için de en iyi seçim olan hung up, 30 yıl sonra gerçek anlamda disco kültürünün yükselişi bab'ında da emsalsiz bir iş olmuştur. sözlerinin neredeyse tamamı madonna ve müziklerinin çoğu da edm'nın mucizevi ismi stuart price ürünü olan coadf içinde senfonik ve kesintisiz yapıyı başlatan, bu inşanın ana kemiği olan en güçlü parçadır.