ırak

son on yıldır amerika ve onun şürekası emperyalist haydutlarca işgal edilmiş, bütün yeraltı ve yerüstü kaynakları talan edilip harabeye çevrilmiş olan ülke.
işgal boyunca bir milyon insanın hayatını kaybettiği ve milyonlarca insanın yerini yurdunu terkettiği söyleniyor.
uzunca bir sınırı, uzun bir ortak geçmişi ve aynı kökenden insanları (kürtler ve türkmenler) paylaşmamıza, yani gözden ırak olmamasına rağmen gönülden ırak olan yalnız ülke.
şii ve sünni araplar ile kürdistan diye üç ayrı bölgeye ayrılmış eskinin devletler silsilesine eklenmesine az kalmış devlet. birinci dünya savaşında cetvelle ve emperyalist emellerle çizilip kurulmuş her devletin yaşayacağı hazin son. bu sonu hemen ardından suriye yaşamakta. ve patır patır tüm ortadoğu...
turkiyenin 20 yil sonra yasayacagi seyleri yakin tarihte deneyimlemis, benimde 1 yil yasadigim arap ulkesi. ulkenin icine gidince olayin emperyalistlerin oyunu olmadigini cok rahat gorebiliyorsunuz. sunni sii ayrismasi cok sert. turkiyede de turk kurt ayristirmasi var.
baştaki "ı"nın uzatılarak okunup okunmamasına bağlı olarak türkiye'nin komşu ülkesi ya da uzak anlamına gelen kelime oluverir.
ilber ortaylı'ya tarihte yeri olmayan ingilizlerin kağıt üzerinde çok yanlış bir şekilde çizdiği yapay ülke,nitekim ilber ortaylı'ya göre o coğrafyada o kültürlerin çatışmaması cok anormal olurdu, son derece doğru bir tespit gibi görünüyor
türkiye ile arasında vizelerin kalkması söz konusu olan ülke.

hey yavrum hey; http://www.dunya.com/irakla-vizeler-kalkti-243759h.htm
2 senedir sabırsızlıkla beklediğim ve en sonunda vizelerin kalktığı turizm cenneti. yetti artık bu özlem. bu yaz @ırak.