ışid üyesi sanılmamak için sakalları kesmek

geçen yıl yapmak zorunda kaldığım eylem, bu yıl direk sinek kaydı gezeceğiz herhalde.
tarz yapıcam derken hacı sakalının sınırlarını zorlayan genç erkeklerin görüntü kirliliğine son vermesi açısından mantıklı bir eylemdir. tez zamanda yayılmalıdır.
bir çok kişi tanıyorum sakaldan sadece bıyığa geçiş yapan. özellikle güneydoğu bölgesinde sakallılara bir baskı ve sorgulama söz konusuymuş. sakallara veda zamanı. kimse sakalından dolayı ölsün istemiyorum.
alışverişe gittiğimde tezgahtar sanılmamak için siyah giyinmiyor olduğumdan dolayı hak verdiğim insanlardır. * *
ışid kurulmadan çok önceleri de sakallıydım, ışid bitirildiğinde de sakallı olacağım. sakallarım ışid tipi değil ama öyle olsaydı bile, kişiliğimin bir yansıması olarak gördüğümden, dikkate almazdım sakal kesmeyi.

zamanında 12 eylül 1980 sonrası 1402'lik denen, üniversitelerden atılan profesörlerden bazıları "solcu" sakallarını kesmeyi reddettiklerinden dolayı atılmışlardı. ister şekilcilik deyin, ister kişiliği oluşturan etkenlerden dış görünüşe sahip çıkmak.
kişilik oturduktan sonra, modaya veya konjonktüre göre saç-sakal uzatmak, kesmek vb. anlamsız geliyor. kişilik oturmamışsa, başka elbet.

ışid var diye sakal kesmek, hitler döneminde hitler bıyığı bırakmak ile aynı kapıya çıkar belki...
işid üyesi sanılmamak için sakalları kesmek,
pkk'li sanılmamak için istanbul türkçesi ile konuşmak,
dindar diye etiketlenmemek için tesettürünü çıkarmak,
yollu sanılmamak için dekoltesinden vazgeçmek,
çoğunluğun doğrularına uymaya çalışmak,
uymasan da zorla uydurulmak,

"ötekiysen ya boyun eğ ya öl!"

dayatmasına günden güne daha da duyarsızlaşmak! dahası bunu kabullenmeye başlamak!

aloooo siz hayırdır ya! sosyal bir hukuk devletinde yaşıyoruz! denyoluk da bir yere kadar! burası özgür bir ülkeydi ve öyle de kalacak kendinize gelin bir silkelenin artık yahu!

demek istediğim birileri, bir çokları var!!!
valla sakalını boşuna kesmişsin kardeş çünkü sakal başlı başına kriter değil tonla tamamlayıcı öge var. sen öyle bir giyinirsin ki o sakalın altına gören bırak ışid sanmak orgazm olur orgazm.
geçtiğimiz yıl tüm aile üyelerinin baskısı yüzünden yapmak zorunda kaldığım eylem. nasıl bir stereotip olmuşsa, toplumun her yerinden aynı şeyleri duyuyordum. yine uzatıyorum ama.

sabah kalkınca sakallarımın elektriklenmesini özledim*
74cb