ismi taylan olanların esmer ve yavşak olması

az önce ekşi sözlükte görüp,yarıldığım ve üzerine düşündüğüm başlıktır...
valla hepsi öyle değil...tamam biraz esmerlik var ama yavşak değil hepsi anam,vallahi billahi...
hayatımda sadece bir tane taylan tanıdım, o da maalesef bu katagoriye giriyordu. zaten esmerliği su götürmez ama yavşaklığı konusunda şu örneği verebilirim:

100 kişilik bir koğuş ve bu taylan da benim yanımda yatıyor. telefonu* çaldı bu da açtı:

- kızım rusya dayım şimdi.
- ...
- yarın ukrayna ya geçicem.
- ...
- müsait olamıyorum sürekli toplantı oluyor.
- ...
- yok, ne zaman geleceğim belli değil belki ukrayna ya geçmeden* uğrarım ama çok kalmam.

tüm bu konuşmayı yanımda yatarken ve arada benimle göz göze gelerek yaptı.
bu isimde kimseyi tanımadığım için fikir yürütemeyeceğim önerme ama ciddi ciddi bu isimde kimseyle tanışmamışım bir düşündüm de.
2 taylan tanıdım 2si de aynen böyleydi.
benim tanıdığım bir taylan vardı oda içine kapanık, sessiz, ensesine vur ağzından ekmeğini al modunda bir insandı. yok yok kesinlikle yanlış bir önermedir diye düşünmekteyim.
ismi taylan olan bir kişi tanıdım o da sarışın yeşil gözlü 5 yaşında bir çocuktu. üstelik çocuklarda görülmeyecek türden bir mertliğe sahipti. aslına bakılırsa çocukta yetişkinlerde bile görülmeyen türde erdemler bulunmaktaydı. * bunlar yaşlandıkça mı esmerleşip kişiliksizleşiyor. anlamadım ben onu? *
böyle bir taylan tanıyorum. esmer değil, iki metreye yakın boyu var, ince belli, emo saçlı, beyaz tüylü kapşonlu mont giyiyor kış günleri. kırıtarak göğsüne sıkıştırdığı kitaplarla yanımdan -hıh yaparak- geçip gidiyor her sabah. güneş gözlüğü var, gülerken öküz gibi böğürüyor, ay'lı may'lı konuşuyor. yine de etrafındakilere kız arkadaşım var diyebiliyor. böyle bir yavşaksın sen taylan. o gözüne taktığın mavi lens de olmamış yavrum.
ismi mustafa(ve çocukken kendisiyle mustafa mıstık diye alay edilmiş olması şart) olanların kısa boylu, isminde vurgulu o harfi bulunanların(bora, orhan, osman falan gibi) ise şişman yahut iri ve kalıplı olması gibidir.
bu isim ancak dalga geçme amaçlı lakap olarak kullanılabilir sanırım.