istanbul'u sikiyorum gözlerim kapalı

bestesi ve güftesi ünlü bestekar tayyib efendi'ye ait olan ve üstad ali ağaoğlu'nun icra ettigi muhayyer makamı şarkıdır. fevkaladenin fevkindedir efendim.. gözleri kapalı dinleyiniz...

(bkz: maslak 1453)
yandaşa peşkeş çekilmiş güzelim şehrim gün geçtikçe elden gitmekte. sahi; beykoz'da 5 ayrı yerde çıkan orman yangınlarını kim üstlendi? onca ağaç kesilmişken; imar planı yanlış yapılan 3. köprünün akıbeti ne olucak? ***
orhan veli kanık üstada ayıp etmişler dediğim başlık.
kenya'nın ingiliz sömürgeciliğinden kurtuluşu sürecinde bağımsızlık mücadelesinin liderliğini yapan ve modern kenya ulusunun babası olarak anılan jomo kenyatta, bir yerde okuduğum demecinde, kelimesi kelimesine hatırlamasam da aşağı yukarı şöyle bir şey diyordu:

"beyaz adam ülkemize ilk geldiğinde, elimize kutsal kitabı verdi ve gözlerimizi kapatıp tanrıya dua etmemiz gerektiğini söyledi. böylece doğru yolu ve huzuru bulacaktık.
gözlerimizi kapatip dua etmeye başladik. sonra, çok uzun bir süre sonra gözlerimizi açıp etrafımıza bakmayı akıl ettigimizde ülkemizin dört bir yanının yağmalanmış, bize ait herşeyin çalınmış olduğunu gördük"

işte bu mübarek ramazan ayinda bunlar geldi aklıma.


tanım: terbiyesizliktir.
aslında sadece istanbul ile kalmayarak tüm ülkeyi de aynı anda sikiyorlardır.