jeoloji mühendisliği

üniversitede girmesi kolay çıkması zor bölümlerin başında gelir.

ilk senesi yatarak geçer. hiç girmediğiniz dersler lise müfredatında verilen bilgilerle geçilir. 2. sene hissetmeye başlarsın bu bölümde bir sıkıntı olduğunu. arazilere çıkmaya başlanır. bölüm dersleri yavaştan öğrencinin biryerlerine girmeye başlamıştır. mukavemet gibi boru bir ders acaba bizim ne işimize yaracak ki diye kendine sorarsın. ama nafiledir. 2 sene mukavemetten çakmak allahın emridir bu bölümde*. 3 sene salak salak jeofizik mühendisliği derslerinin yanı sıra daha da ağırlaşan bölüm dersleri adamın kaba etlerinden kan almaya başlar. 4. sınıfı rahattır. küreselleşme, iş hukuku gibi kolay dersleri vardır.

artıları: eğlencesi boldur. arkadaşlık ortamı çok iyidir. bunun nedeni barajı geçen öğrencilerin bu bölümde toplanmış olmasıdır. ama heriflerin kafa zehirdir. bol bol araziye çıkılır. fotoğrafçılığa ilgi duyan öğrenciler için bol bol fotoğraf malzemesi çıkar. bölümde kız sayısı çok azdır. gençlerden hoşlanan lubunyalar için çok ideal bir bölümdür diyebilirim. stajları macera dolu geçer. arazi stajı ise anlatılmaz kesinlikle yaşanmalıdır.

eksileri: say say bitmez aslında. türkiye gibi 1. derece deprem kuşağında yer alan bir ülkede mezunların iş bulma sıkıntısı devam etmektedir. taşlar, kayalar, mineraller artık rüyalarınıza girer. kimyası zayıf öğrenci için rahat 6 seneye falan uzar. ezberi çoktur. jeolojik zaman tablosunu her daim bilmek gerekir ki tabloyu sindirmek güven, özveri, tecrübe ister.

ama ne olursa olsun eğlendiğim bölümdür. ilerde kendisini çok özletecektir çok.
ilgi alanı "taş" olan mühendislik *
bir makine mühendisliği kadar zor olmayan bölümdür.
dünyanın taşlarını, kayaçlarını vb her türlü sert şeylerle ilgili planlar porjeler çizip şekil verilen mühendisliktir. bu mühendisler özellikle mineral çizip inşa ederler. gıda mühendisliği gibi de düşünülebilir. gıda mühendisleride yemekleri çizip dizayn edip yaparlar.
karadeniz teknik üniversitesi'nde güzel kızlarından çokça bahsedilen fakat merak edip * bir kere bile gitme gereği duymadığım bölümdür (:
odtü'de düzenledikleri mangal partileriyle meşhur bölümdür. fırsatını buldukça aralarına kaynamaya çalışıyoruz.***