karanfil

hoş kokusuyla karanfil çok eski çağlardan beri baharat olarak kullanılmaktadır.. eskiden saraylarda konuşacak kimseler, nefesleri güzel koksun diye karanfil alıp konuşurlarmış.. tıpta, diş hekimliğinde, diş tedavisinde ağrı kesici ve antiseptik olarak kullanılır. gaz söktürücü bir etkisi de vardır. diş macunlarının yapımında kullanılır.. pasta ve şekercilikte, parfümeride ve sabun sanayiinde çok kullanılan baharattır. bugün karanfilin en çok yetiştirildiği ve ihraç edildiği ülkelerin başında zengibar ve madagaskar gelir. <br>ayrıca antalya da seralarda yetiştirilerek ihraç edilen kesme çiçek sektörünün baş aktörüdür..
genelde öldürülen aydınları anarken, öldürüldükleri yere ya da anlam ifade eden bir yere bırakılan çiçektir. bu anlamda benim aklıma hep uğur mumcuyu, hrant dinki getirir. hz.adem in gözyaşlarından meydana geldiği rivayet edildiğinden midir yoksa aşkı ve derin duyguları temsil ettiğinden midir bilinmez. <br> <br>------------------ <br> orhan velinin ahmet haşimin aynı adlı şiirine gönderme yaptığı şiiri; <br> <br>hakkınız var, güzel değildir ihtimal <br>mübalağa sanatı kadar <br>varşovada ölmesi on bin kişinin <br>ve benzememesi <br>bir motörlü kıtanın bir karanfile, <br>"yarin dudağından getirilmiş". <br> <br>(bkz: karanfil devrimi)
aşkın nur yengi <br>
<br> <br>mustafa ceceli <br>
<br> <br>kırılma, küsme sen yine bir şiir yaz. <br>çok değil, inan az kaldı az <br>bu kadar erken susma, biraz bekle <br>ağlama, ağlama gül biraz
bir baharat türü. benzersiz bir kokusu ve tadı vardır. özellikle sarımsak yedikten sonra, ağza atılan karanfil taneleri, sarımsak kokusunu moleküler düzeyde parçaladığı bilinir. hindistan, fas gibi bazı ülkelerin mutfaklarında sıklıkla kullanılır. çay demlerken atılan 1-2 karanfil tanesi ve kabul tarçın nefis bir aroma katar.
bol sarımsaklı çorba * içtikten sonra mutlaka kullanılması gereken baharattır. çorbacılarda da bulunur zaten ikram babında..
dinle dinle asla bıkmayacağım parçalardan.
mor ve bordo renklerinin en çok yakıştığı çiçektir...
üstelik, eski tohumlardan türetilmiş gerçek nesillerden ise dünyanın en etkileyici kokusuna sahiptir...
kokusuyla, görüntüsüyle en sevdiğim çiçektir.
çaya yakışan bir baharat.
bir sürü faydası var mesela -bir avuç karanfili 4 5 bardak suya koy bir gün karanlıkta beklet karanfilin özü suya geçsin sonra o suyu süz ve haftada en çok üç kere spreyle saç diblerinden ucuna kadar sür . saç köklerini güçlendiriyor , saça ışıltı veriyor , saçlar kırılmadan uzuyor , saç daha kolay şekil alıyor ..