karanlık işler

istanbul devlet tiyatrosunun son dönemdeki oyunlarından biri. levent özdilek mafya babası "koca mack" i oynuyor. ilk sahne yatakta başlıyor. 2. sahne yine yatakta başlıyor, oyun yatakta bitiyor. oyun güzeldi, oyuncu performansları da öyle. ali murat altunmeşe oyunda "dozer" i oynadı. sanırım boyu 2.10 m den az değil. tolga evren in terry karakteri ve mimikleri keyifliydi. selçuk kıpçak "mengene harry" i oynadı, 9 kez evlenip boşanmış, uçkuruna düşkün bir adamı. bıyıkları ve muhteşem göbeğiyle göz doldurdu. kumaş pantolonun en çok yakıştığı erkeklerden bence. "garry, larry ve laura" karakterini oynayan aydın şentürk oyunun en iyi oyuncusuydu diyebilirim. her ne kadar oyunda homofobik bir tavır boy göstermiş olsa da ve beni oldukça rahatsız etmiş olsa da, gay karakterini oynadığı bölümlerde resmen oyunculuğunu konuşturdu, kocaman tebrik etmek lazım. hatta gay olduğu ihtimalini de kafama düşürecek kadar iyi oynadı diye özetleyebilirim. deniz güzelmeriç iki erkek arasında kalan dansçı kız "mandy" i oynadı ve yine oyunu en çok ayağa kaldıran bir diğer isimdi. balık etli özlem ünaldı da londrada yaşayan rus dansçı kızı çok iyi oynadı. özellikle konuşma ve diksiyonuyla cidden resmen bir rus hatun gibiydi. izlemekten keyif alınacak bir oyun olduğunu belirtmek isterim.
galata'daki karanlık mekan. zifiri karanlıkta mektep programı sayesinde gidip görme ve o ortamı yaşama deneyimleme fırsatı bulacağım. olayın özü aslında mekanda çalışan görme engelli bireylerin size o mekanda yardımcı olmaları ve hiç bir şey görmeden geçirilen 2-3 saatlik bir karanlık deneyimi. sanırım görme engellileri daha iyi anlamak için de bir fırsat bu. bu mekanda yemek, konser, tiyatro, edebiyat toplantıları yapılıyor.

adres:serdar-ı ekrem cad. no:16 galata / istanbul

telefon: 0212 252 51 61 – 62 / 0532 342 2538

web adresi: http://www.karanliktayemek.com/

facebook: https://www.facebook.com/galatadiyalog

twitter: https://twitter.com/karanliktayemek
galata'da mekanın önünden her geçişimde "acaba burada ne oluyor" dediğim ve nihayet geçen perşembe başımı göğe erdiren etkinliğe katıldığım mekanın adı. çok acayip, anlatmayayım gidin yaşayın...
bu mekanla ilgileniyorsanız öncelikle vimeo daki bu amcanın videolarını gözden geçirmelisiniz, 99 videoluk muazzam bir arşiv oluşturmuş diyebilirim.

http://vimeo.com/user3153529

mekanın öncelikle çalışanlarına hayran kaldığımı belirtmek isterim. kişisel diyalogları oldukça gelişmiş iki çalışanıyla tanışma ve kısa da olsa sohbet edebilme şansı buldum. ötekileri bilen kişilerden bir ekip ve ötekilerin hayatlarına, olaylarına parmak bastıkları apaçık ortada. tünelden galataya doğru inerken galata sokağının tam karşı sokağında 20 m kadar ileride sağda. minik bir zili var çalıyorsunuz kapısı ve bir sıcak gülümsemeyle karşılaşıyorsunuz. mekanın üst katında duvarlara asılan portleri bile saatlerce inceleyesim geldi. gösteri ve programların yapıldığı zifiri karalık mekan alt katta. ciddi anlamda zifiri karanlık. yani en ufak bir ışık yok. tamamen siyah. ışık yaratabilecek hiç bir eşya içeri alınmıyor. çok detaya girmeden sadece bu kadar yazıp deneyimlemenizi tavsiye ederim.