kimsenin ölmediği bir günün ertesiydi

sumru yavrucuk'un bir travestiyi oynadığı, ama aynı zamanda rolünden çıkıp kah kendisi gibi kah oynadığı travesti gibi seyirciyle iletişime geçtiği tek kişilik oyunu. eğlenceli bir oyun. kadında çok yüksek bir enerji var, keyifle izlettiriyor.
transfobi ve trans cinayetlerine değinilen oyun. kesinlikle izlemek istediğim bir oyun. ebru nihan celkan yazmıştır.

iki defa izlediğim 2002 defa daha izleyebileceğim (bkz:#sumru yavrucuk) gibi bir ustanın olağan üstü performans gösterdiği transseksüel umut'un hikayesi

sumru yavrucuk şu ödülleri almıştır;

2011–2012 teb yılın kadın oyuncusu ödülü
2013 afife tiyatro ödülleri – yılın en başarılı kadın oyuncusu ödülü
sadri alışık tiyatro ve sinema oyuncu ödülleri – yılın en başarılı kadın oyuncusu ödülü
yılın en başarılı kadın oyuncusu ödülü ve yeni tiyatro dergisi – yılın başarılı kadın oyuncusu ödülü

oyun tanıtımı şu şekilde;
bugün’ün dünden farksız olduğu bir coğrafyada, varoluşunun tehdit olarak algılandığı bir kadının tek kişilik gösterisine hoşgeldiniz…hep büyük bir hayatın figüranı olan umut, bu kez anılarını paylaşmak için sahnededir. aile bağları, “madilik”, hayal kırıklıkları, çocukluk düşleri, muhatabını bulamadığından insanın dilini ekşiten her şey…

bilgi için;
http://kumbaraci50.com/kimsenin-olmedigi-bir-gunun-ertesiydi/
izmirdeki ilk gösterimini kaçırdığım için üzüldüğüm fakat, tekrardan biletixin sayfasına baktığımda sahneleneceğini görünce heyecanlandığım her şeyi anlatan her şey.

http://www.biletix.com/etkinlik/RTA03/IZ... *
çıktığından beri izlemek istediğim, tam da ümidi kesmişken bir arkadaşım 3.senesi ve hala oynanıyor derken bilet bulmanın sevinciyle sonunda izleyebildim. sumru yavrucuk'un oyunculuğuna zaten hayrandım ama burada... gerçekten öyle bir boyuta geçiriyor ki insanı, alıp götürüyor. tek kelimeyle inanılmaz, hatta inanılmaz ötesi. oyunun 3 yıldır oynanıp bu kadar çok ödül kazanması sürpriz değil. o duygu geçişleri, o ''epik''ler, gerçekten aldı götürdü beni. seyirci ile diyalogları ise ayrı bir şahane. resmen tek perde olmasına üzüldüm, ne olur bitmesin dedim içimden.

--- spoiler ---

“bizi ecel gelip almaz”

--- spoiler ---