kitap okumayan biriyle sevgili olmak

yazmayı geçtim konuşmasına bile özen gösterme gereği duymayan bir yapıya sahip olduğundan dolayı iletişim kurmanın zorlaştığı, haliyle de uzlaşının zor olduğu bir durumdur.

kitap okuyan insan kelimenin, cümlelerin önemi bilir. düzgün, yerinde ve doğru bir biçimde kullanılan cümlelerin ne kadar etkili olduğunu bilir. mesela şu cümle itibariyle kitap okumayanların çoğunluğu bu girdiği okumayı bırakmıştır. oysaki kitap okuyanlar, okuduğu kitaplar aracılığıyla geliştirdiği cümle yapıları sayesinde konuşmasıyla karşısındakini etkilemeyi başarır.

kitap okuyan insanla konuşmak, etkili hitabetleri doğrultusunda insanı büyüler ve dinledikçe dinlemek istersiniz. ama kitap okumayan insanı ne zaman susacak diye konuşmasını bitireceği zamanı bekleriz dinlemekten ziyade. bu yüzden kitap okuyan insanı gönül rahatlığıyla sevip sevgili olabilirsiniz. çünkü doyamazsınız, dinleyicisi izleyicisi olmak istersiniz.

okumayanlara ise sadece katlandığızı anlayana kadar sabretmeye devam edersiniz ancak. çünkü ne o dinletir kendini ne de sizi dinler. çünkü bir kitabı okuyacak kadar sabır, ilgi, alaka, merak yoktur onda. keşfetme duygusu yoktur. sizi de keşfetmez. yüzeysel ilgilenir. kapağına göre yargılar. açıp okumaz. kitap okumayan insanla sevgili olmak zordur bu yüzden. tabi siz de okumayanlardansanız orası başka.

edit: aşağıdaki haklı eleştiriden dolayı girdi boşluklar eklenerek ayrılmıştır.
kitap okumuyorum.
evvet itirafımdır kitap okumayı sevmem. neden genelleme yapmak zorundayız ki? mesela ben kitap okumuyorum onun yerine internetten, güvenilir kaynaklardan bilgi edinebiliyorum. ne bileyim roman okumayı sevmem onun yerine görsellikle birlikte zengileşen manga metinlerini yine internetten okuyorum.
sorunsal bence okumamak olmalıydı, kitap okumamak değil.
herkes kitap okumak zorunda değil isteyen okusun yav bırakın.
başlığı malum kişi açtı sandım.

ben daha çok okuduğunu anlamayan biriyle samimiyet kurmazdım.
ilk olarak boşluk bırakmadan, gözü yoran uzun destanlar yazarsanız kimsenin okuyası gelmez zaten. bunun kitap okumakla alakası yok bence.

herkesin kitap okuma şekli farklı olabilir. evet bir kitabı eline alıp sayfaları çevirerek okuması hoş bir duygu ancak artık teknolojinin pik yaptıgı bir çağdayız. kindle veya tablet gibi cihazlarda milyonlarca e-booka ulaşılabiliyor.

son zamanlarda çıkan "dostoyevski okumayan insanla konuşmak" yok "hegel'i bilmeyen insanla sevgili olmak" gibi türeyen başlıklardan gına geldi. belki o adam senin hakkında bir kelime edemeyeceğin bir konu üzerinde master yapacak kadar bilgili. belki her gün atom fiziğiyle ilgili makaleler okuyor.

kendi standartlarına uymayan insanlara "cahil" demek de yeni moda oldu sanırım. genelleme yapıp insanları bu genelleme havuzunda yargılamadan önce çok kitap okuyarak geliştirdiğiniz beyninizi kullanıp bir düşünün bence.