mabel matiz

bazen kulaklık ile hem mabel dinleyip hem de taklit etmek güzel oluyor.
bugün “karakol” adlı şarkısı yayınlandı. oldukça başarılı. yeni favorilerimden biri.
karakol şarkısını bilmem de saç sakal yakışmış
harika şarkılara sahip söz yazarı ve şarkıcı.
uyuşturucu baronları, hortumcu müteahhitler, mafya çeteleriyle yoldaş siyasetçiler, çocuk-kadın tecavüzcüleri ve yurtsever soyguncuların cirit attığı bir rezil ülkede, eşcinselliğine laf edilen güzel insan.
inadına yazsın istediği sözleri, çeksin istediği klipleri!!
cesaretine hayran olduğum, her klibine inanılmaz iyi çalışan ve ortaya da çok başarılı işler çıkaran muazzam güzel insan.
eurovision tadında bence
son çıkardığı teklisi uçkun bir seçim şarkısı mı? ilker hepkaner'e göre öyle.

şurada yazmış: "bir başka seçim şarkıları"

https://velvele.net/2023/05/11/bir-baska...
birbirinden güzel 25 şarkıdan oluşan fatih albümünü sonunda çıkarmıış olan şarkıcı.yine her ruh haline uygun şarkılarla en az 4-5 yıl zevkle dinlenecek.zaten 5 yılı devirmiş maya albümün bile hala en çok dinlenenler arasında olduğunu düşününce ne kadar ölümsüz eserler bıraktığını daha iyi anlıyor insan.
albümde fazlaca sezen ve sıla havası var. o ilk albümlerindeki amatörlüğü minimalistliği mabel'e çok yakıştırıyordum ben, o tam olarak mabel'di. bu albümün adının fatih olmasının da nedeni bu belki de, inanılmaz bir şaşa ve her şeyi maksimize etme derdi... 25 şarkılık bir albüm dile kolay, yarı yolda tüketti beni. kalan yarısını dinlemek için içimde bir itki bulamadım. bir daha ölü pantolon gibi bir şarkı yapamayacak galiba.
bir kaç ay önce zeynep ocak ile yaptığı bir söyleşide tr pop bir şarkı seçme hakkı olsa bunu tarkan ölürüm sana'dan yana kullanacağını söylemişti mabel. içinde zaten bir star boy havası var albüm kartoneti de david bowie çağrışımlı olmuş baya. fatih'i bazen ayılarak bazen bayılarak sabırla sonuna kadar dinledim. 'müphem' en iyi şarkı olmuş. şarkı 90larla alakası olmayan 80lere cuk oturan bir parça aslında. bu da mabel'in tüm zamanların en iyi söz ve bestesi olarak tanımladığı aysel gürel onno tunç kutsalı bir çocuk sevdim tadında bir şarkı zaten. baya baya kolay olmayacak' da benziyor, son kısmı da güllerim soldu. şarkı 80'ler, onno tunç vari bir aranjesi var. müphem'in sonu tutsak-güllerim soldu gibi bitiyor. sanırım mabel azılı bir aysel gürel hayranı olduğunu söylerken çok samimiymiş. müphem'de hem sezen aksu 88, hem sezen aksu söylüyor hem de çok az gülümse albümüne gidip geldim özetle. ancak nedense bu şarkı işin youtube yorumlarına 90lar tadı var yazılmış wtf diyorum?! tekrar dinlemek için albüme geri dönmeme sebep şarkı sayısı ise 6.
hala guzel isler yapiyor ama artik bana yapay ve sig gelmeye basladi. herhangi bir pr ekibiyle calisiyorsa onun da etkisi olabilir. instagram paylasimlarindan kendini fazla onemsedigini dusunmeye basladim, haliyle de daha az gercekci buluyorum son zamanlarda. son klibini de hem begenemedim hem de yalan ve cringe buldum.
samimiyet güzel ancak bahçemin en güzeli baştan sona hüngür hüngür ağlanacak bir şarkı değil maalesef. bir kişide dememiş mi mabel’cim bu klip olmamış fazla samimi bir görüntü verelim derken tam tersi samimiyetsiz mi görünüyoruz acaba diye.
  • /
  • 5