mabel matiz

güzel söz ve beste yapmanın güzel şarkı söylemek anlamına gelmediğini kanıtlayan şarkıcı. o güzel sözler bestelerin büyüsü bu çocuğun gevrek sesi devreye girince puff uçuyor.
yakın zamanda çıkarttığı albümden çok çok daha öncelerden beri takip edebilme şansına eriştiğim,tanıdığım zamandan beri "lan bu adam valla aşmış,çok iyi yerlere gelecek" dediğim harika söz yazarı,besteci,müzisyen,sanatçı.aslında söylediği hiçbir şey aklımdan çıkmaz ama sanırım en çıkmayanı aysel gürel için "peruk gibi hüzünlü bir kadın" sözüydü.

çokta kadim bir dosttur kendisi...
çok çok güzel şarkılar yazıyor bu çocuk. insana hep çocukluğunu özleten şarkıları var. çok başarılı olacaktır ve arafta parçası ölünesidir.
"arafta" parçasıyla beni yakıp kül eden. diğer parçalarıyla da küllerimi etrafa savurup duran adam.
bugün rastgele bir yerde filler ve çimen parçasını dinledim cem adrian zakkum karışımı bişey. hoşuma gitti biraz sözler fena vurucu. allahım noluyor ben yakında cem adrian da severim bu gidişle *
şarkılarına içim ısınmasa da yıldız tilbe'nin aşk yok olmaktır şarkısını harbi fena söylemiş.

bazı ayı radyo djleri tarafından bilinmediği için "bok gibi, bok gibi, bok gibi bir şarkı mıdır şarkıcı mıdır ne olduğu bile belli olmayan bir şey"dir.
mabel bir kitaptaki bir karakterin lakabı, matiz ise sarhoş demekmiş.. gerçek adı fatih karaca olan şarkıcı. filler ve çimen, kül hece şarkıları enfestir.
siyah, acı ve tortulu bir hüzün taşıyan ses ve melodileri. myspace'de bir sürü amatör dinlersiniz, ertesi gün unutursunuz. mabel matiz için arafta buna izin vermiyor.
ikinci albümü çıkmak üzere olan müzisyen-sanatçıdır...

(bkz: yaşım çocuk)
" ben mahremimden bir cam çocuk yontmuştum sana. "
ceylan ertem'in ikinci albümü için cennetin ırmakları'nı vermiş.
gün içinde sürekli sürekli sürekli dinlediğim, yetmezmiş gibi yattığımda kulağımda olan ses. son albümü de gayet başarılı olmuş. mabelim matizim.
instagram fotoğraflarının video haline gelmiş klipleri olan titrek marjinal nihat doğan sesi. hoş bir tarzdır loş ortamda al biranı eline aç dinle. en sevdiğim yorumu şudur:

filler ve çimen şarkısını ilk duyduğum anda kim bu deyip keşfettiğim sonra da bırakamadığımdır. şarkılarında neyi arıyorsanız onu bulursun.
her şeyin başında çok iyi bir söz yazarı. "kulağın pasını silivermeyen" sesiyle ve özgün müziğiyle de iyi bir alternatif müzisyendir.
ben mesela, daha albümü yokken amatör kayıtlarından dinlediğimde "bu ne böyle?" demiştim. ama nasıl bir gizem yarattıysa, beğenmediğim halde açıp dinlerdim başlarda. ve hala amatör kayıtlarının ayrı bir yeri vardır bende.
sezen aksu şarkıları pek yakışır kendisine.
ancak keşke birileri kendisine kliplerinin ve ikinci albüm içindeki fotoğraflarının berbat olduğunu söylese.
niye kameraya yandan bakmalar?
neden kör göze parmak o elleri ön plana çıkarmalar her fotoğrafta mabel?
ayrıca bence bugüne kadar yaptığı tek kötü şarkı da zor değil'dir. ve ne gariptir ki ne kadar popüler kültür tutkunu, mabel'i tanımayan, diğer şarkılarından hoşlanmayan arkadaşım varsa zor değil'e bayılıyor. bu da şarkının neden ikinci albümün çıkış parçası olarak seçildiğini açıklıyor sanırım.
abi çok farklı bir ses, nasıl seviyorum ama öyle böyle değil. anlamlandıramıyorum...
ayselin için söylemiş sultan süleymanı... çok da güzel söylemiş hem de... hem de tepede kendini sultan sananların özgürlüklerimize, haklarımıza, canımıza kasdettiği şu velveleli günlerde pek de manidar olmuş...

ilk duyduğumda bu ne lan sakız markası gibi dediğim şarkıcı. neden bu kadar popüler olduğunu bir türlü anlayamıyorum. sesi çok ama çok kötü. keşke besteci ve söz yazarı olarak kalsa.
  • /
  • 5