mabel matiz

yakında çıkacak olan maya adlı albümünden ikinci tekli öyle kolaysa yayınlanmış.buram buram nostalji kokan klasik mabel matiz şarkılarından.zaten şarkının hem sözü hem müziği kendisine aitmiş.

yaklaşık 1 yıldır merakla beklenen maya adlı albümü çıkmış.on parçayı tamamlamakta zorlanan şarkıcılara inat albümde dolu dolu 23 şarkı olması mı yoksa her şarkıya kendi tarzını ve ruhunu katması mı daha takdir edilesi karar veremedim.zaten albüme annesinin adını vermiş olması da bu albüme ne kadar önem verdiğini gösteriyor.
ayyhh hiç sevemedim şu herifi. yani aslında güzel şarkı yazıyor ama bence sadece yazar olarak kalmalı. mesela şarkılarını sıla'ya versin sıla okusun. bu okumasın.
maya adlı albümü bugün dijital ortamlarda yayınlanan sanatçı.
yeni albümü maya'yı dinliyorum bu ara. güzel mi kötü arada kaldım sanırım kış albümü olarak çok iyi gider.
farklı bir ses tonu var. müthiş bir yetenek.
gzone da yeni albümün ortaya çıkış sürecinden onur yürüyüşüne kadar birçok konudan bahsettiği röportajı yayınlanmış.
http://gzone.com.tr/mabel-matiz-lgbti-il...
son albümü maya'da en dikkatimi çeken parçalar;

sarmaşık
a canım
boyalı da saçların
fırtınadayım
mendilimde kırmızım var

tabi fırtınadayım şarkısına da lgbti temalı bomba bir klip bekliyorum.
sanırım hiçbir zaman ısınamayacağım itici bir ses tonuna sahip bulduğum aydilge tadında gördüğüm müzisyen
şu son şarkısının altyapısını sevdiğim için tahammül edebiliyorum ama kaan (duman) la birlike sesini dinlemek ceza gibi geliyor. bay grip olmuş ses!
müziği, ritmi her zaman olmasa da şarkı sözleri her zaman ruha hitap eden sanatçı.
klibin yayınlandığı gün hero t-shirtlü fetöcüler kadehlerini mabel için havaya kaldırıp çığlıklar eşliğinde kutlamış diyolla...

bu neyin kafası ya? nasıl bir destek sağlamış olabilir? buradan kime nasıl bir mesaj verilmiş olabilir? klibi izleyen fetöcüler tatmin mi olacak? anlamak mümkün değil. saçmalıkta son perde!
gel adlı şarkısından başka şarkısını dinleyemediğim kişi. şan, şöhret, para ve pulun onu, hayatı yaşama konusunda özgür kıldığını düşünüyorum. ilk, söylese o ben söyleyemem şarkısı çıktığında, farklı bir tarza sahip olduğu için ilgimi çekmişti. o zamanlar eşcinselliğini kabullenememiş korkak bir tavrı olduğunu düşünüyorum. zaman içinde kendini çok belli etti ve artık çekinmiyor. yine de, onun da eşcinselliği yanlış anladığını, eşcinselliği medyanın topluma yansıttığı şekliyle hayat tarzı haline getirdiğini düşünüyorum. insanlar birine bakıp 'aa bu adam gay' diyorlarsa, ortada yanlış bir şey vardır. gaylik öyle dış görünüşle, imajla, hal ve hareketlerle belli olabilecek bir şey değil. demek ki insanların kafasında mabel matiz'in imajı gibi bir gay algısı var. gaylerin mabel matiz'i sevmek zorunda olması gibi bir durum da var sanki ortada. o da ilginç.

sokakta velev ki ibneyiz yazılı karton taşımak eşcinsellik değildir, mabel bey. lütfen bizi ahlaksızmışız gibi yansıtmayın topluma. şu eşcinsel imajı, eşcinsel ikonu gibi zırvalıklara prim veren herkesten de tiksiniyorum. neyse, mabel bey'e pek ısınamasam da efendi bir yanı da var. dediğim gibi gel dışındaki şarkıları çöp.
onca eşcinsel şarkıcı, türkücü, oyuncu, sanatçıya rağmen cinsel yönelimini gizlemeyen, görünür olmamız için, var olduğumuzu insanlara göstermek için elinden geleni yapan gururumuz braveheart.
feminenliğini kullanıp dikkat çekmeye çalışan gaylerle bir tutulması da ilginç bir kafaymış.

mabel matiz feminen biri. gel gelelim eşcinselliği yanlış yansıttığı falan da yok. feminen özelliğiyle de dikkat çeken birini “eşcinselliği böyle gösteriyor” diye yaftalamak ne kadar doğru? o zaman zeki müren’e de sallayalım, feminen olan ve feminen tarza sahip herkesi kötüleyelim. olur mu böyle şey?

mabel matiz ortalamanın çok üzerinde bir pop icra eden, yazan, besteleyen biri. o “eşcinselliği yanlış gösteriyor” diyenler de bir saçmalamasınlar lütfen. feminenlik ayrı, eşcinsellik ayrı şeylerdir. mabel’e bakıp eşcinsellikten soğuyacak kişi kendi aklından şüphelenmelidir. karşınızda ilgi budalası aptal saptal kerimcan tipleri yok. üreten, çok güzel üreten birine böyle yakıştırmalar yapmak çok yanlış.

kendisi eşcinselliği geçtim sanıyorum queer bir imaj çiziyor. şarkı sözleri genelde cinsiyetsiz ve tarzında da “kadına ya da erkeğe” benzemek gibi bir kaygısı da yok. kendisi oluyor sadece ki bu çok güzel bir şey. biraz feminenlik de gözünüze batmasın.

insanları güzel şarkılarla buluşturan her şarkıcı aykırı da olsa kabul edilir. ayrıca şu düzeyde pop yapabilen birinin tarzını sevmeyebilirsiniz ama eserlerini “çöp” diye nitelendirmek işin suyunu çıkarmaktır. kötülemek için kötülemeyin efendim. şöyle değerli işler yapmaya çalışan insanlara bulaşmayın bari.
yeni yayınlanan a canım klibine bayıldım. nasıl tatlı olmuş.

zamanında bulunmuş olduğu gerçeklikten uzak liberal söylemlerden ötürü kendisine bir türlü ısınamadığım şahıs
  • /
  • 4