marjinal

halihazırdaki toplum değerlerinden farklı, çizgidışı anlamında olan sıfat. normal ve vasata göre nitelik itibariyle uçlarda olmayıda temsil eder. ayı sözlükte homofobik bir insan örnek verilebilir. <br>yaşadığınız ortama göre farklılık gösterebilir örnekler, kimi yerde gay bar normal olurken, kimi yerde rock bar bile marjinal kalabilir.. toplumların gelişmişlik seviyeleri marjinalitenin kabul görmesi ile doğru orantılı olsada marjinal olacağım diye işin tadını kaçırmamak gerekir. * * *
hani marjinal bizdik? demiş cem yılmaz bir gösterisinde.

(bkz: buzlu badem)
genelin yaptığından yada davrandığından farklı şeyler yapmak veya davranmak.* örneğin; herkesin ayran içtiği bir ortamda votka içmek istemek yada votka içmek.
çoğunluğa uymayan, sıradışı düşüncelere ve yaşama sahip olan kimselere söylenegelmiş sözdür. fakar geçmişteki marjinallikler belli bir mantığa ve gerçekliğe dair ise zamanla normalleşmektedir. fakat sırf ilgi çekmek uğruna laf olsun diye bunu yapan tek hücreli organizmalar da bulunmaktadır *. işte bu ve bu gibi konularda sapla samanı karıştırmamak gerekmektedir. nasıl olsa zaman gerçeği gösterir.
iktisat derslerinde sıkça duyulur bu. faydalı olduğu söylenir. azalanı, artanı falan vardır.
ankarada siyah ve griden farkli bi renkt mont, kaban, gocuk giyerseniz rahatca marjinal oldum diyebilirsiniz. resmen lojman griligi ruhlara sirayet etmis. bu kadar ici ve disi kararmis yerlerde uzun sure kalmak depresif etki yapabilir. ankarayi severim o ayri ama guzel bi izmir aksamini kim ozlemez a dostlar!
uç sınırlarda, alışılagelmiş olanın dışında durum, kişi veya kavram olarak tanımlanır. ama kime göre, neye göre marjinaldir, kim normaldir kim anormal, onu belirlemek zordur.
oldu teşekkürler ekibinin değindiği konulardan biridir.
melike cafede
melike bakkalda
melike sahilde
melike psikologta
ben gibi, toplumumuzdaki bir çok kişiye yapıştırılmaya çalışılan yafta. şöyle ki;

türk toplumunun ayıp, yasak ve günah üçgenine sıkışmış ikiyüzlü tavri zaman zaman beni de hedef almakta. hayatımı kontrol etmeye çalışan benden büyük karındaşlarımla ettiğim kavga sonucu, arabuluculuğa soyunan kuzenimin beşiktaş'ta bir mekanda otururken "e sende bu kadar marjinal olma!" demesinin üzerine, "chp yüzünden hristiyan oldum diyen tuğçe kazaz değil, özgecan'a oh oldu diyen nihat doğan değil ben mi marjinalim? sırf eşcinselim diye marjinal mi oldum? bu ülkede bana gelene kadar oooo" demem üzerine yan masada oturan teyzenin kafasını bir sağa bir de sola sallayarak cık cıklaması ve kuzenimin bak işte demesi. bunlar hep marjinallikten sevgili sözlük.
terörist, pkk sempatizanı, bilmediği halde solcu-komünist, bilmediği halde sağcı-milliyetçi-ırkçı, bilmediği halde feminist, bilmediği halde siyasetçi...
orjinalin zıt anlamlısı. orjin nasıl ki ortayı ifade ediyorsa, marjin de kenarı ifade eder. marjinal de ortada olandan, herkes gibi olandan farklı olanı ifade eder. kenarda olanı, ötekiyi ifade eder. fransızca'da sanırım tabi. türkçe'de ibne demek.
toplumdaki uç kişiler. ya uçta olmayı seçmişlerdir, ya da uçlara doğru dışlanmışlardır.