necmettin erbakan

hoca liderliğinde 1976 yılında tümösan kurulur (türk motor sanayi ve ticaret a.s ) kurulur.. aynı yılda güney kore de hyundai kurulur... çok ilginç yine aynı anda bizde testaş ( türkiye elektronik sanayi ve ticaret a.s ) kurulur ve yine güney kore de lg ve samsung kurulur ... ıleriyi görmek bu olsa gerek
tayyip erdoğanıda tarihe bu şekilde bağlamanın gerektirdiğini düşündüren insan..
hep ağır sanayi hamlesi kurmaktan bahsederdi rahmetli.
bugünkü devamcısı olan akp, ileri demokrasinin kurulması ile o kadar meşgul ki, hoca'nın bu vasiyetini unuttu zaar. varsa yoksa özelleştirme, taşeronlaştırma ve arap sermayesiyle iş döndürme.. ha bir de haklarını yemeyelim, inşaat sektörü var. bakalım bu değirmen daha ne kadar döner taşıma su ile.

(bkz: ağır inşaat sanayi hamlesi)
(bkz: kentsel bölüşüm)
doğuda ve kırsal bölgelerde somun dede olarak da bilinen siyasetçidir.
hayatımız boyunca çok az öğretmenimizle aynı fikirde olmuşuzdur. çoğunluk öğrencileriyle ne yazık ki ters düşer. erbakan da aynı akıbete uğramış öğrencileriyle ters düşmüş, arkalarından söylenip durmuştur.
adil duzen soylemi ile 1980lerde solculuktan bosalan siyasi soylem alanini dini bir populizmle doldurmayi basarmis, bu nedenle anap liberalizminin yoksullastirdigi ve yabancilastirdigi kesimleri refah partisine cekmeye calismis bir siyasetcidir. bu noktada kitleler mazlum islam milleti soylemi ile refah partisine cekilemiyorsa ezilenlerin dostu gibi duran bir soylemle partiye eklemlenmeye calisilmistir. agir sanayi hamlesi ise yavas yavas coken ithal ikameci sanayilesme sisteminin (import substitute industrialization) yerini alan finans kapital liberalizmine bir alternatif olma cabasindan baska birsey degildir. elbette bu soylemsel strateji kurt meselesi ve kapitalizm (musiad vs isci sinifi) duvarina carpmakla tuzla buz olmustur. refah partisi seksenlerin sonunda mhp ile isbirligine gitmis, isci sinifi yerine musiada agirlik vermis ve bildigimiz akp'nin tohumlari boylece atilmistir. bu tohumlar zamanla yesermis, onu bunu somururken aksaclilar ekibinin onunde el pence durmaktan usanan genc kusak 2002de akpyi kurmustur.
akp'nin atası olan fikir akımlarını organize eden ve finansal kaynaklarını oluşturan gücün temsilcisidir.
bugünkü akpli yöneticilerin fikir babası, hocası ve ustasıdır!
fakat, akp'nin izlediği gayri-milli çizgi, onu bile rahatsız etmiştir!
memura verdiği zam sayesinde acımızdan gebermedik. o zammı vermeseydi çöp karıştırıyoduk.
okuduğu tüm okulları birincilikle bitirmiştir.

itü'ye başladığında üstün başarısından dolayı kendisini doğruca ikinci sınıfa atlatmışlardır.

daha okulda öğrenciyken, ders vermeye başlamıştır.

ilk yerli motor fabrikasını kurdu.

39 yaşında profesör oldu.

leopar tanklarının üretiminde baş mühendisti.

devrim arabasının başında duran kişidir aynı zamanda.

açıkçası ben bu adamın siyasi hayatını sağcı olması dışında pek bilmiyorum. ama şundan eminim ki bu adam çok zeki bir adamdı ve hani uçakları düşen bilim adamları için deriz ya yaşasaydı çok güzel işler yapardı diye, işte bu adamın onlardan birisi olduğunu düşünüyorum. hiç boş durmamış. hep çalışmış.
süleyman demirel gibi, demagoji sanatında ustalık belgesine sahiptir.
12 eylül darbesi arifesinde bir basın toplantısındaki beyanatı çok meşhur olmuştur.
daha sonraki birçok mizah eserlerinde sıklıkla işlenmiş bir konuya dönüşmüştür, "kızaran kadayıf" konusu!

rahmetlinin nam salan meşhur beyanı şöyleydi:

"kadayıfın altı kızarmadan bu hükûmeti uzaklaştıracak olursanız, bu zihniyet milleti aldatmanın gene fırsatını bulacaktır. onun için kadayıfın altının kızarmasını bekleyeceğiz. " (necmettin erbakan, 13 mart 1980 tarihli basın toplantısı-- *
en nefret ettiğim siyasetçi moruklardan olur kendisi.imam hatiplerle beraber tüm meslek liselerine devam eden öğrencilerin hayatını sikip atmıştır.diyarbekir mitinginde baş örtülülerin önünde diz çökecekler meydan okumasının ardından yök aldığı kararla meslek liselerine üniverste sınavlarında kat sayı uygulması getirmiştir.imam hatipler doktor,mühendis,arkeolog olamamıştır ama onlarla beraber diğer meslek liselerde aynı kaderi paylaşmıştır.
sınavdan iyi puan aldığım halde çok istediğim arkeoloji bölümüne yerleşememiştim.işte benim gibi o zamanlarda meslek lisesi çıkışlı insanların hala bedduasını almaya devam eder.
zekiymiş rte nin fikir babasıymış diye hatılamam bu herifi.benim ve benim gibi binlerce insan için geleceğimizi çalan hırsızdır.
şu ara düğün fotoğrafı ortalıkta dolaşıyor. yapılan vurgu o yıllarda türbanın keşfedilmemiş olması.