öğretmenlerin az tatil yapması

edit: doğrudur arkadaşlar. devletimizden allah razı olsun.
eğitimin geldiği son nokta.. öğrenci sorunlarını konuşmak yerine tatil günlerini dert etmek ironik olmuş. hele hele sektör haline geldiyse vay halimize. onca öğretmen khk'lar ile görevlerinden el çektirildi sustunuz, yalova valisinin azarladığı serkan öğretmen kalp krizi sonucu öldü neredeydiniz? düzce'de sosyal bilimler lisesi; imam hatipe çevrildi ses çıkarmadınızda sözlüğe tatilleri yazmak mı geldi aklınıza. vah ki ne vah.
seneye hakkım olan 21 saatten fazla ders almayıp idareciyi kafaladığımda 10+11 saat şeklinde iki gün çalışacağım.bu da yaklaşık günde 8-9 saat eder.öğleci ve sabahcı grup arasına birer saat boşluk koydurttum mu diğer sektörlerdeki gibi karnımı doyurup enerji de depolarım.düşünebiliyor musunuz sadece iki gün çalışacağım ve beş gün tatil yapacağım.ve maaşım değişmeyecek.bu mesleği yapmak isteyen, özelde sürünmek istemeyenler için kısaca yol haritası:

ilk önce eğitim fakültesinden bir bölüm bitireceksin.
kpss'den 2 oturum sınava gireceksin.önce p10 puanın hesaplanacak.400000 aday içinden ilk 10 bine girmen gerek.
kpss alan bilgisi sınavına (öabt) gireceksin.bu da kim daha iyi biliyor sınavı.alanındaki 20 bin kişi ile yarışacaksın.p121 puanın ile ilk atamada bölümüne verilen kadro sıralamasının içine gireceksin bu da tahmini ilk 1-500 (bölüme göre değişir -sınıf öğretmenliği ve dikab hariç) arası demek.bu kendini güvende hissetmeni sağlar.
sonra verilen kadronun 3 katı aday ile mülakatlara gireceksin.diyelim bölümün sosyal bilgiler öğretmenliği 121 kişi alınacak 363 kişi mülakata girecek.sen tüm kpss puan türlerinde 90 almışsın ama mülakattan aldığın puan ile atanacaksın.yani sana verilen 15 dk içinde karşındaki üç kişiyi öğretmenlik yapacabilceğine ikna etmen gerekecek.ikna ettin varsay a ilindeki komisyon sana puanının aynısını verdi zaten yüksek diye ancak sosyal bilgilerde mülakata çağrılan 81 puanlı b ilindeki vatandaş daha ikna ediciydi ve 90,1 alırsa işte b ilindeki komisyonun gözüne giren vatandaş o sözleşmeli öğretmenliği alır.

not: verdiğim bilgiler sözleşmeli öğretmen atamaları için.yani gittiğin yerden 5 yıl yer değişikliği istemeyeceksin, kadroya geçmediğin sürelerde velev ki norm fazlası oldun o zaman il içi tayin isteyeceksin.eğer ki yerleştirilemedin o zaman da sözleşmen iptal edilecek.köyüne geri döneceksin.

kolay bir süreç, hiçbir şey için geç değil.

dört gündür sabahın üçünde açılan eba'dan öğrencilerinin kurs kayıtlarını yapmaya çalışan öğretmenlere benden birer gün tatil.

zaten sendikal eylemden 10 binimiz kendimizi açığa aldırıp tatil yapıyoruz.munzur çayında çimiyoruz.bir kısmımız ihraç ettirdik evde tweet atıyoruz.okullarda olanlarımız kitapları geri yolladık çocuklarla oyun oynuyoruz.bazılarımız tatil yapmamak için küstük konuşmuyoruz.içimizden birilerine güvenmediğimizden değil canımız sıkıldığından tatilimizde " evleneceksen gel "den başka konu konuşmuyoruz.elimizi bağladık oturduk hayırlısını pardon tatilimizi bekliyoruz.
ben de danimarka prensesi anne marie'yim dedirten başlık.