özel olan politiktir

kate millet büyüğümüzün hayat değiştiren " the personal is political" sözünün türkçesidir.*** radikal feminist olan bu ablamız bu güzel veciz sözle kadınların gündelik hayatlarında yaşadıkları sıkıntıları birileriyle paylaşmak yerine kaderleri saymalarından ötürü oluşan " öğrenilmiş çaresizlik"lerinin asılnda kadınların toplumsal sorunlarının çekirdeğini oluşturduğunu ifade eder ve bu durumu politik tartışmaya açar. yani kocasından cinsel olarak hiç hoşlanmayan bir kadının evliliği boyunca kendi rızası dışında cinsel birliktelik yaşaması* kadının bu durumunu payalaşabileceği bir platform olmadığı için kaderi olur. öte yandan bu sözü açıklamak için en çok verilen örnek anadolu nun atasözü külliyatında var olan " karı koca arasına girilmez" ifadesidir. pratikte her gün görüştüğünüz, sevdiğiniz komşunuzun akşamları kapılar kapanıp "özel hayatlar" başladığı sıralarda kocasından dayak yiyen bir kadın olması durumuna "sen karışma" emri veren atalarımızın tahakkümünü ortadan kaldırır bu söz. çünkü konuyu bireysel olarak o kadın ve erkekten çıkarıp; o dayağı ataerkil sistemin bir parçası olarak gösterir. dahası o kadın "ben dayak yiyorum ama keyfim yerinde, sana ne" dese bile* size "ben etrafımda dayak olayı istemiyorum" deme hakkını doğurur.

özel olanın politik olmasını sadece ataerkillik ve kadınlar üzerinden düşünmenin yanı sıra başka ayrımcılıkları* anlama noktasında da düşünmek gayet mümkündür.

helal olsın kate ablaya, cidden alkış...
başta kadınlar olmak üzere mağduriyete hak aramayı özel alan kamusal alan karşıtlığı üzerinden engelleyen mantığa karşı çıkış oluşturan söylem. toplumsal gerçeklikler sorunlar yalnızca kamusal alanı ilgilendirmez, özel alanı ve kişisel olanı da etkilerler. aynı şekilde özel alan içinde avantajlı konumda olan bu avantajını kamusal alandaki seçimleri ve politik tavırları üzerinden destekleyecektir. bu sözle birlikte politikanın yaşamsal değerinin hakkı verilmiştir diye düşünüyorum.