paskalya

hıristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayram. isanın öldükten sonra 3. gün dirilişini kutlarlar. *
her sene değişik değişik zamanlarda kutlanır. bahar ekinoksundan sonraki ilk dolunaydan sonra gelen ilk pazar günü kutlanır. bu sene bugündür.
yumurta falan haşlayıp boyarlar, paskalya çöreği yapılır, çikolatadan yapılmış paskalya tavşanı falan yenilir.
bu pazar hem katoliklerin hem de ortodoksların aynı tarihte kutlayacakları dini bayram. pazartesi de tatil. yirim.
2015 yılı için bugündür.
dünyadaki tüm nasıralı isa yoldaşlarına ve hristiyan yurttaşlarımıza kutlu olsun!
insanın insana yumurta atası geliyor...
bugün kutlanmakta.
tüm hristiyan yurttaşlarımıza kutlu-mutlu olsun.

--bugünü kana bulayan insan düşmanlığı ise, bu kez pakistan'daki hristiyanların kutlama yaptığı bir lunaparkı hedef almış--
hristiyanların isa'nın ölümünden sonraki dirilişini kutladıkları bayram. prof. dr. gönül tekin'e göre, kökeni eski inançlarda dumuzid(temmuz ayı burdan gelmekte) adında güneş ve tarım tanrısı'nın ölümünden sonra insanların da bu günü anmasından gelir. çünkü, artık kuraklıklar başlamış, hasatlar toplanıyordur. bu yüzden buğday, dumuzid' in etidir, hatırlarsanız hrıstiyanların ekmek ve şarap seremonisi de aslında dumuzid'in eti ve kanıdır. zaten hrıstiyanlığın ilk üç yüz yılında böyle bir kutlama yoktu. benzer şekilde yahudiler'de paskalya'nın olduğu hafta hamursuz bayramı'nı kutlar ve asla ekmek yemezler, ve antik çağda kadınların dumuzid'in ölümü üzerine yas tutup ağlaması gibi, yahudiler' de ağlama duvarında ağlarlar. bu arada sıcaklar ortadoğu bölgesine erken geldiği için nisan ayı kuraktır.
kıyam yortusu yahut diriliş bayramı olarak da bilinir. bu günü içine alan hafta da kutsal haftadır.
paskalyadan bir hafta önce palmiye pazarı vardır. isa'nın yeruşalim'e (kudüs) eşeğin üzerinde girişi kutlanır; kentin kapısında karşılayan halk onun eşeğinin toynakları altına palmiye yaprakları sermiştir.
(hristiyanlar, burada dünyevi bir kral gibi fethedilen kentin kapısında onurlandırılıyor ama kralların dünyevi görkeminin üstünde ilahi bir görkem sahibi olarak eşek ile geliyor, ayaklarının altına erguvan yerine palmiye hasırı seriliyor edebiyatı yaparlar. ne kadar da kinik ve stoacı yahu)

isa kudüse gelince ilk olarak süleyman tapınağının etrafında bulunan tefecileri ve satıcıları tapınağın avlusundan kovmuş, pazar alanını dağıtmıştır. (süleyman tapınağı musevi dininin en önemli kutsal mabedidir, söz konusu tapınak ilk tapınağın yıkılmasından sonra üzerine inşa edilen ikinci tapınaktır, bugün ağlama duvarı olarak bilinen yapı bu kompleksin istinat duvarıdır. ilki babil hükümdarı nabukadnezzar tarafından yıkıldı ikincisi de isa'dan sonra romalılar tarafından yıkıldı diye hatırlıyorum)

esasen hamursuz bayramını kutlamak için gittiği evde ihanete uğrayacağını bildirmiş ve ekmek-şarap ayininin temelini atan ahiti sunmuştur. (ekmek isanın insanlar uğruna feda ettiği bedenini, şarap ise aynı şekilde kanını sembolize eder. bu nedenle tanrının insanlardan aldığı son fedakarlık olarak kurbanlık kuzudur isa, bu nedenle ortodokslar başta olmak üzere komünyonu adeta bir kurban töreni niteliğinde yaşatırlar, ortodokslarda komünyon ekmeğinin bıçakla kesilmesi çok ilginç bir uygulamadır, adeta kilisenin bedenini sembolize eden ekmekten o gün adına bağışlanma dileyenler, azizler ve elçiler adına birer parça koparılır.)

ardından havarilerinin ayaklarını teker teker kendi elleriyle yıkayıp onları kutsamıştır. (bugün hala bu uygulama katolik kilisesince törensel olarak sürdürülür ve papa astlarının ayaklarını yıkar.)

gecesinde zeytin dağına dua etmek için çıkmış sabaha karşı ferisilerden (museviliğin pek mantıklı bir kolu) oluşan bir kalabalık tarafından esir alınmış yargılanmak üzere pontuslu pilatus'un karşısına getirilmiştir. vali pilatus onda bir suç görememesine karşın ferisiler ile sadukilerin (museviliğin pek mantıksız bir kolu) iteklemesiyle onu kırbaçlatmış ve vatan hainlerine yapıldığı gibi çarmıha gerilmesi talebine boyun eğmek zorunda kalmıştır. (vatana ihanet suçunun açılımı esasen isa'nın kendisini dünyanın ilahi kralı olarak tanıtmasıdır, bu da roma imparatorunun üzerinde olduğunu söylemesine denktir, unutmayalım ki roma imparatorları aynı zamanda yaşayan tanrılardır)

isa çarmıhını kendisi sırtlanarak golgota(kafatası) adlı infaz tepesine götürülmüş ve burada iki tane azılı haydut (hırsız olanı cennetle müjdelenir) ile birlikte çarmıha gerilmiştir. son nefesini verip öldüğü sırada süleyman tapınağının kutsal bölmesini ayıran örtü ortadan yırtılmış (tevrat tomarları örtülü bölmede halktan saklanır, ruhaniler dışında kimse tomarlara dokunamaz) ve binanın tabanı ayrılmıştır. gökyüzü bulutlarla kaplanıp güneşin yüzü örtülmüştür.
bu panikle infazı bitirmek isteyen romalı askerler mahkumların bacaklarını kırarak onları öldürmüşlerdir ama isa'ya sıra gelince subay kişi bacağını kırmak yerine mızrağını isa'nın göğsünün yanına saplamıştır.

cumartesi gününden önce bedeni kaldırılıp mezara alel acele konulmuştur. şabat sonrasında ölüyü yıkamak için gelen kadınlar onun mezarda olmadığını görünce havarilere gidip durumu anlamışlardır.

neler olduğunu anlamaya çalışan havariler gizlice toplanmışken isa dirilmiş haliyle evin kapısını çalmış ve onlara dirilişini açıklamıştır. bir takım çok sıkıcı konuşmadan sonra da göğe yükselip gitmiştir. arada bir de havarilere görünüp usta yodalık yapıp kaçmıştır.