pavlov'un köpeği

burada bahsi geçen ünlü rus bilim insanı pawlow ve özelliklede üzerinde deney yaptığı köpeğinin başına gelenlerdir. köpeği üzerinde deneyler yapan zaatı muhteremimiz insan davranışlarını hayvan davranışlarıyla özdeşleştirmiştir. olay şöyledir:

pawlow köpeğinin ete salya salgılamasını farklı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışmıştır. her et verdiğinde köpeğinin salya salgıladığını gören pawlow bu davranışı bakşa bir şeye karşı gösterip göstermeyeceğini merak etmiştir. bu sebeple etten önce zil uyarıcısını vermiş, hemen ardındanda eti vermiştir ve bunu defalarca tekrarlamıştır. belli bir tekrardan sonra köpek, sadece zil sesine ete verdiği tepkiyi yani salga tepkisini göstermeye başmıştır. et verilmese bile artık zil sesini duyan köpeğimiz salya salgılamaktadır. böylelikle pawlow köpeğine, zile et gibi tepki vermeyi öğretmiştir. sonuç olarak pawlow insanlarada aynı şekilde davranış öğretebileceğini düşünmüştür.*
geçen gün bakırkoy adliyesinde gördüğüm, pawlowa dava açmayı düşünen köpektir. yakın zamanda pawlowdan kazanacaği paraları nereye götüreceğini merakla beklemekteyiz.
pawlow: hanimiş benim bilimin en ünlü köpeğim.

köpeği: geri bas sayende agd oldum. aleme madara ettin lan beni. ahirette iki elim yakanda bilesin.

(bkz: agd olmak)
kimi insanlar da bazı düşünce kontrol yöntemleri ile o köpek gibi yönlendiriliyorlar. candır.
türkiyede yaşasaydi, ünlü bir köşe yazarı olabilirdi. pavlov mundar etmiş köpeği. yazık...

(bkz: yandaş medya)