pomak

kimine göre türk kimine göre slav kökenli balkan milleti. bana sorarsanız slav asıllılar çünkü konuştukları dili adamakıllı incelersek türkçeyle ne semantik uyar ne fonetik. türkiyede 800.000 civarında bir nüfusa sahip olduklarını biliyorum , yemeyi içmeyi eğlenmeyi çok severler. kalabalık oldukları ortamlarda kavga döğüş eksik olmaz. sarı sarı renkli gözlü tiplerdir. genel olarak eğlenceli adamlardır.
balkanların osmanlı hakimiyetine girmesinden sonra müslümanlığı seçmiş, ama devran dönüp osmanlı bu toprakları terkedince dini kimlikleriyle kendi ana vatanında ikinci sınıf insan muamelesi görünce türkiye ye göçmüş slav kökenli insanlardır. dillerini ve kültürlerini bunca yıldır korumuş olmalarının temelinde, birbirlerine bağlılıkları kadar, etraflarındaki boşnak, arnavut, manav gibi diğer azınlıkların pomakları dışlaması sonucunda izole olmaları da vardır.
istanbul/acıbadem semtinde bir sokağın adıdır
anneannemlerin mensup olduğu kaybolmakta olan bir ırktır.sadece müslüman oldukları için mübadele ile türkiyeye gelmişlerdir.dilleri makedonca ile bulgarca arası slavik bir dildir.rusçayla,makendoncayla,bulgarcayla ortak bolca ortak sözcük vardır.türkiyeye geldikten sonra asimilasyondan dolayı bir çok türkçe sözçük dilin arasına karışmıştır.annemin anladığı konuşamadığı benimse az çok anladığım dile sahiplerdir.