r2 d2

yıldız savaşlarının ( simtel elektrikli süpürge tarzı ) şirin mi şirin robotu . fazlasıyla sadık fazlasıyla naive . bizim arçelik çelik gibi itici de değildir.
yıldız savaşları serisinin ilk filminde padmenin uzay aracını kurtarmıştır.sonrasında anakin skywalker ın yardımcı droidi olmuştur. anakin skywalker karanlık tarafa geçince belirli olaylar ve tesadüfler sonucu luke skywalker ın yardımcı droid i olmuştur. filmde c 3po ile komik diyalogları dikkat çeken süpürgemsi robottur.
bu sevimli robot dostumuz star wars'un en önemli karakterlerindendir. r2 padmé amidala'nın gemisini kurtarmıştır. daha sonra anakin padmé'ye kendi ürettiği protokol droidi c-3po u vermiştir. sonra padmé anakine r2 yu vermiş. neyse velhasıl kelam birbirlerine kendi droidlerini vermişler işte. anakin'in jedi döneminde 1 numaralı yardımcısıdır.

küçük ama marifeti büyük bir o kadar da sevimli sesler çıkaran droidimiz büyük işler başarmıştır. bir çok tehlike atlatarak prenses leia'nın obi wan için iletmiş olduğu mesajı başarı ile ulaştırmıştır falan filan diye böyle uzun uzadıya giden maceraları vardır.

bu maceralarında ki en büyük yardımcısı ve kankası c-3po dur.