rotinda yetkiner

pkk'deki bilinen açık eşcinsel ve daha çok mücadelenin sanat tarafıyla ilgilenen, dağdaki gerillalara destek olmak amacıyla bir çok şarkı yazan ozan kişilik. şu ana kadar çar stêrk 1991, kedkar 1996, sîser 1996, naygotin 2001, li te geriyam 2003, jan-ar 2006 isimlerinde 5 albüm yapmıştır. özellikle çi bikim şarkısını dinlerken kalbinizin yanacağı, o acıyı anlamasanız da hissedeceğiniz, ispanyol ya da italyan olsa şimdiye kadar çok iyi yerlere gelmiş olacak olan sanatçı.

çarçella şarkısı için:
http://www.facebook.com/video/video.php?...

lexin gerilla * isimli şarkısıyla gençleri ölüme çağıran şarkıcı.
sanatını barıştan yana kullansa severiz.
kendisiyle ilgili öğrendiğim ve çok üzüldüğüm hikayesini paylaşmak istedim. daha 20'li yaşlarındayken mardin'li bir çocuğa aşık olur. rotinda yetkiner de esasen dersim'lidir. o zamanlar tabi 90'lar ve güney doğu... tam birbirlerine açılırlar ve çocuk dağa çıkmaya karar verir, sonra da dağda vurulur. bu konuyla ilgili haber alan rotinda ''çi bikim'' (ne yapayım?) isimli şarkıyı yazar ve besteler. şarkının ilk satırlarında

''isterdim ki gönlün gönlümde olsun
gelişinle gönlüm şad olsun
ama sen gelmedin bugün
ben yalnız kaldım...'' demektedir.

sonra o da dağa çıkmaya karar verir aşkından. bir süre sonra yaşlandığı ve hastalıkları şiddetini artırdığından almanya'da yaşamaya başlayan ve müzikle ilgili çalışmalarına devam eden rotinda ile küçük de olsa internet üzerinden konuşmamızda bu bilgiye eriştim. lgbt camiası için oldukça önemli bir bilgi olduğundan paylaşmak istedim.