sabah ezanı

kim ne derse desin en huzur veren ezgidir. insanin ruhunu oksar adeta, inansaniz da inanmasaniz da.
benim için inanılmaz bir temizlikdir sabah ezanıı .kalkıpta duymuşsam eğer o günn mutlu ve huzurlu bir gün geçiririm
yazın resmen iskencedir. evinizin yanında cami, caminin de 8 hoparlörü varsa cam da açıksa ve okuyanin sesi de berbatsa görüyorsun ezgiyi.
tüylerimi diken diken eden çoğu insanın aksine beni korkutan ezandır. hem de öyle böyle değil hani ve inatla sabah ezanlarında uyanırım çok uzun da sürmesinden dolayı uyandıktan sonra kulaklıktan müzik dinlemek zorunda falan kalırım.
makamı farklı olduğundan olsa gerek duyunca inanılmaz korktuğum pc, tv ne varsa kapatıp yorganı kafamdan aşırmak süretiyle yatağa girdiğim ezandır.
sabaha kadar sevişirken "ohaa ezan mı okunuyor" dediğim an.
o saatteki atmosferin hafifliğinden olsa gerek,veya makamının farkından
insanların içine korku salar,korku da değil aslında bu,bilmediğin bir yolda yürümek
kaç desibel olduğunu tespit edip, belediyeye gürültü kirliliği olarak şikayet etmeyi deli gibi isteten "kükrelti"(!)dir.

edit: evim cami karşısında. cami 2 minareli, her minarede 2 balkon(!), her balkonda dört hoparlör var da... demek ki amaç uyuyanı uyandırmak. hastayı, bebeyi, islam olmayanı... kimse uyumayacak! net.
pek cok problemi vardir. arapca olmasi, desibeli, okundugu yoreye sorulmadan bagirtilmasi, okuyanlarin okuma cirkinligi... ben hepsinden rahatsiz oluyorum o ayri.
pek cok problemi vardir. arapca olmasi, desibeli, okundugu yoreye sorulmadan bagirtilmasi, okuyanlarin okuma cirkinligi... ben hepsinden rahatsiz oluyorum o ayri.
rahatsız olunan şeymiş . tabii bu da islama ait diye aksi takdirde ninni gelirdi bunlara..
islamcilarin 'dini ozgurluk' kisvesi altinda hukmunu gosterme, insanlara her zaman kontrol edildigini hissettirme ve gucunu empoze etme araci.

(bkz: ego)
(bkz: guc)

arapca olmasindan ziyade, 'olmasi' temel ozurluge hakaret en temelde.
bu ülkede kilise çanlarının çalması kadar sabah ezanının okunması normal bir şeydir. çünkü bu ülkede dini hoşgörü vardır. geniş kitleleri etkilemiş tüm inanç sistemleri ibadetlerini istedikleri gibi yaparlar. hristiyanların kilise çanları çalıyorsa benimde ezanım okunacak.

hristiyanların müziği çan olabilir, belki bizim ezanımız daha uzun sürüyordur. ancak bu bizim inancımızdır. bunu biz seçmedik. arapça okunmasını biz müslümanlar seviyoruz. sanırım ateistlerin bu konuda ne düşündüğü umrumuzda değil. ayrıca kilise çanına oranla daha fazla ezan duymanız ülkenin büyük çoğunluğu müslüman olduğu için, herkesin evinin yakınına cami yaptırmasından kaynaklanır. eğer cami görmek, sabah ezanı duymak istemiyorsanız ateistler toplanır bir popülasyon* oluşturursunuz ve mahallenize cami yaptırmazsınız.

kilise: hristiyan ibadethanesi. kilise çanı:katolik kiliselerinde sabah, öğle, akşam üç vakit çalan çan.

saba makamında okunan ezandır. müminler için huşu ve huzur nedenidir.
an itibariyle uyurken gözlerimi açmama neden olan, sevdiğim, iyiki de okunuyor dediğim, türkçe okunmadığı için içten içe üzüldüğüm olaydır. *
türkçe okunsa bu halinden daha fazla etkilemeyeceği kesindir. ırkçılık yapıpta ezanı da anadilimzde istemeyelim. herşeyin orijinal hali güzeldir. zaten anlam olarak da türkçede tam karşılığı olmayan tanımlar var. yerini tutmaz.
eğer fırsat bulur da süleymaniye camiinin müezzinini dinlerseniz şimdiye kadar dinlediğiniz tüm ezanalardan daha etkili ve güzel okunduğunu görürsünüz.aptal ülkem de herkes dindardır ama her önüne gelen müezzin olduğu için bir çok ezan kulak tırmalıyıcı gelir.din şekli olduğu için içi boştur.sen herhangi bir adama bu nelan ne biçim ses kulak tırmalıyor desen tövbe de kafir çarpılacaksın o ezan diye gayet cahil bir tepki de alabilirsiniz benim gibi.
bazı sözlük yazarlarının tamamen müslümanlara olan nefret * ve aşağılayıcı bakış açısını kustuğu başlıktır. ki bu yazarlara sorsan her hangi bi ayrımcılıkla ilgili fikirlerini "hoyor horkos ozgordor" diye yanıtlayacaktır. bazı şinobiler laik devlet kavramından sanırım "dinsiz insan, toplum" gibi bir mana çıkarıyor, çıkarmasınlar. halkın çoğunluğunu oluşturan bi dini grubun dini ritüel ve ibadetleriyle bu kadar sık karşılaşmak şikayet edilesi ve ağlanası değildir. bu nereye gitseniz böyledir. evet müslümanlar bu ülkede çoğunluktalar ve ibadet çağrıları ezandır camiler her yerdedir ve doğal olarakta sık sık ezan sesiyle karşılaşacaksınız ezanın arapça olmasına gelince de bu sizi hiç mi hiç ilgilendirmez * o ezanlar okunacak namazını kılan kılacak sizin içinde üzgünüm. * * *
oldukça ürkütücü bir havası vardır.
  • /
  • 2